Strona główna » Zadowolenie z operacji estetycznych

Zadowolenie z operacji estetycznych

przez Redakcja

Czy warto się operować? Próbując, na podstawie dostępnych w polskich mediach informacji, wyrobić sobie opinię na temat sensowności poprawiania urody za pomocą operacji, można odnieść całkowicie mylne wrażenie, że przynoszą one więcej szkody niż pożytku. Dziennikarze prześcigają się w prezentowaniu zdjęć nieudanych przypadków popełniając przy tym co najmniej dwa nadużycia.

Po pierwsze to co widać w mediach nie odzwierciedla statystycznego wyniku operacji – jest odstępstwem od normy, a nie regułą. Po drugie przypisywanie chirurgowi całej odpowiedzialności za efekt jest błędem. Chirurgia estetyczna nie ma ścisłych wskazań i to, co robią chirurdzy nie odzwierciedla ani ich potrzeb ani ich możliwości. Odzwierciedla najczęściej gust i potrzeby samych pacjentek. Jaki jest więc prawdziwy obraz chirurgii estetycznej? Czy jest ona rzeczywiście fanaberią nie dającą żadnych realnych korzyści? Absolutnie nie!

Fundacja do spraw Edukacji i Badań z zakresu Chirurgii Estetycznej opublikowała w 2006 roku, na łamach Aesthetic Surgery Journal, wyniki badań, z których wynika, że pacjenci odczuwają znaczną i długotrwałą poprawę oceny własnego wyglądu po operacjach estetycznych. Badacze zaobserwowali nie tylko, że pacjenci są w znakomitej większości przypadków zadowoleni z efektów operacji ale również, że doświadczają oni znaczącego, trwałego spadku częstości występowania negatywnych emocji związanych z własnym wyglądem w sytuacjach towarzyskich.

Dr Sawer i współpracownicy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Pensylwanii poddali badaniom pacjentów z ośmiu prywatnych ośrodków chirurgii estetycznej z różnych rejonów USA w 6 i 12 miesięcy po operacji. Wyniki pokazują, że 87% badanych jest bardzo zadowolona z wyniku operacji. W rok po operacji 93% pacjentów klinik chirurgii estetycznej nie zmieniło zdania o słuszności poddania się operacji, a 97% pacjentów poleciłoby operację swoim bliskim lub znajomym.

Komentując wyniki przytoczonych badań, badacze podkreślili, że pacjenci, którzy poświęcą swój czas i pieniądze na wykonanie operacji estetycznej osiągają znaczące i długotrwałe korzyści w samopoczuciu. Nie obserwuje się natomiast  ani nasilenia nastrojów depresyjnych, ani innych niekorzystnych objawów emocjonalnych. Sugeruje to, że pacjenci spodziewający się po operacji poprawy wyglądu będą z bardzo dużym prawdopodobieństwem usatysfakcjonowani jej efektem.

Co więcej niektóre badania sugerują, że może istnieć związek pomiędzy operacjami estetycznymi a zadowoleniem z życia i poziomem zarobków. Grupa ekonomistów z Uniwersytetu w Teksasie pod kierownictwem Daniela Hamermesha od kilku lat prowadzi badania dotyczące związków pomiędzy wyglądem a statusem ekonomicznym i zadowoleniem z życia. W poprzednich, opublikowanych kilka lat temu, udało się im udowodnić, że ludzie o ładniejszym wyglądzie zarabiają więcej pieniędzy i najczęściej łączą się w pary z podobnie do nich dobrze wyglądającymi i zarabiającymi partnerami. W marcu 2011 roku w czasopiśmie Time ukazał się artykuł będący podsumowaniem ich najnowszych badań będących analizą danych statystycznych zebranych w latach 1971- 2009 w USA, Kanadzie, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wynika z niej, że piękniejsi ludzie, w szczególności kobiety, czują się szczęśliwsi. Dla mężczyzn czynnikami ważniejszymi dla poczucia szczęścia niż własny wygląd były: atrakcyjny wygląd ich partnerek i wyższe zarobki. Cytowane badania można traktować jako pośredni dowód na to, że operacje estetyczne mogą poprawić nie tylko szeroko rozumiany komfort życia, zwłaszcza wśród płci pięknej ale również mogą ułatwić zdobycie lepszej pozycji zawodowej.

Opisane powyżej zależności powodują, że w wysokorozwiniętych społeczeństwach stopień akceptacji operacji estetycznych jest bardzo wysoki. Jak donosi Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Estetycznej (ASAPS) na podstawie przeprowadzonych w 2011 badań opinii publicznej ponad 67% Amerykanów nie miałoby nic przeciwko temu żeby członkowie rodziny lub znajomi wiedzieli o tym, że poddali się operacji estetycznej. Co ciekawe wśród osób po 60 roku życia (a więc takich, które z natury mają bardziej konserwatywne poglądy) stopień akceptacji zabiegów z zakresu chirurgi plastycznej przekracza 77%. Według naszych doświadczeń podobne trendy daje się zaobserwować również w Polsce.

Na koniec warto podkreślić, że bardzo dużo zależy od samych pacjentek – od ich rozsądku przy wyborze lekarza i ośrodka, w którym poddadzą się zabiegowi. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie kobiecego portalu RealSelf.com wśród dziesiątek tysięcy pacjentek po kilkuset różnych operacjach i zabiegach z zakresu chirurgii estetycznej dotyczącej ich zadowolenia z efektów leczenia, najlepsze efekty operacji i najwyższy odsetek zadowolonych pacjentek miały miejsce wówczas kiedy zabieg przeprowadzany był przez chirurga plastyka, a nie lekarza innej specjalności. Średnio zadowolenie z efektów operacji w grupie pacjentek chirurgów plastyków było o 15% większe niż wśród pacjentek, które poddały się zabiegowi u lekarzy bez tej specjalizacji. Co więcej, opisywane różnice dotyczyły nie tylko procedur chirurgicznych (operacji estetycznych) ale również mniej inwazyjnych procedur takich jak zastrzyki z Botoxu lub wypełniaczy (kwas hialouronowy i inne).

Poniżej przytaczamy różnice w zadowoleniu kobiet (na korzyść pacjentek chirurgów plastyków) po kilku wybranych operacjach i zabiegach z zakresu chirurgii estetycznej:

  • Liposuction 24%
  • Plastyka powiek 18%
  • Powiększenie piersi 15%
  • Plastyka nosa 14%
  • Podniesienie piersi 9%
  • Lifting twarzy 9%
  • Botox 27%
  • Wypełniacze tkankowe 35%

Dla potencjalnych pacjentek oznacza to, że wybierając chirurga ze specjalizacją z zakresu chirurgii plastycznej mogą oczekiwać lepszych wyników leczenia, a co za tym idzie specjalizacja lekarza i jego doświadczenie w zakresie chirurgii estetycznej powinny być jednymi z podstawowych kryteriów jakim powinny się kierować podejmując decyzję o operacji kosmetycznej.

LINEA CORPORIS Chirurgia Plastyczna

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej