Strona główna » Zmiany skórne – kiedy należy udać się do dermatologa?

Zmiany skórne – kiedy należy udać się do dermatologa?

przez Redakcja
Zmiany skórne – kiedy należy udać się do dermatologa?

Regularna obserwacja i badanie stanu naszej skóry to zdrowy nawyk, którego nie powinno się lekceważyć. Podczas oględzin skóry, często zauważyć można nowy pieprzyk, powiększające się znamię, lub inną, niepokojącą zmianę skórną, która długotrwale ignorowana może doprowadzić do poważnych powikłań.

W przypadku zaobserwowania zmian skórnych należy udać się do lekarza specjalisty – dermatologa, który dysponuje odpowiednią wiedzą oraz narzędziami. Dermatolog jest w stanie dokonać oceny dolegliwości skórnych, a także postawić odpowiednią diagnozę i pomóc w doborze skutecznej terapii dermatologicznej. Kiedy należy udać się do dermatologa?

Czym zajmuje się dermatolog?

Lekarz dermatolog zajmuje się badaniem i oceną stanu skóry i powstających na niej zmian oraz leczeniem chorób włosów i paznokci. Dermatologia to wyjątkowo szeroka dziedzina medyczna, więc poza specjalizacją dermatologiczną, lekarz dermatolog posiada również szeroką wiedzę z zakresu między innymi alergologii, immunologii i onkologii, a także z diagnostyki chorób wewnętrznych i naczyniowych. Poza diagnostyką zajmuje się on także kwalifikowaniem pacjentów do odpowiednio dobranych zabiegów, które mają na celu leczenie i zregenerowanie tkanki skórnej oraz poprawę jej wyglądu.

Najczęściej spotykane schorzenia, których leczeniem zajmuje się dermatolog to między innymi atopowe zapalenie skóry, wszelkiego rodzaju trądzik, łuszczyca, egzema, nowotwory skóry, zmiany barwnikowe, a także łupież i łysienie. W zależności od zaawansowania i typu dolegliwości może on zlecić leczenie z wykorzystaniem specjalnych maści, antybiotyków i leków przeciwwirusowych. Po dokładnym zbadaniu lekarz może także polecić wykonanie zabiegu laserowego w celu usunięcia zagrażającej zdrowiu zmiany skórnej. Wszelkie informacje i porady otrzymasz m.in. w poradni dermatologicznej w ZOZ nr.2 w Rzeszowie: www.zoz2.pl/poradnia/dermatologiczna/

Wskazania do wizyty u dermatologa

Wizytę u lekarza specjalisty dermatologa warto odbyć nie tylko w przypadku planowanego zabiegu, ale również w celach profilaktycznych i regularnie kontrolować stan naszej skóry. Opinia dermatologa będzie przede wszystkim konieczna w przypadku zaobserwowania niepokojących zmian skórnych, szczególnie o rozległym, nietypowym kształcie i takich, które przejawiają się świądem.

W sezonie letnim często spotykaną dolegliwością, która powinna skłonić do wizyty u dermatologa, są wszelkiego typu znamiona barwnikowe i guzki, mogące świadczyć nawet o rozwoju komórek rakowych. Rozległe zmiany skórne i inne schorzenia przejawiające się świądem lub bólem należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem specjalistą. Osoby zmagające się z nadwrażliwą skórą także powinny zwrócić się o poradę do dermatologa, który pomoże w doborze optymalnych kosmetyków do danego typu cery.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej