Strona główna » Bon turystyczny – gdzie i na co można go wykorzystać?

Bon turystyczny – gdzie i na co można go wykorzystać?

przez Redakcja
bon turystyczny

Sezon wakacyjny zwykle oznacza, że będziemy chcieli spędzić chociaż krótki urlop w jakimś urokliwym miejscu. Jeżeli posiadamy dzieci i planujemy jechać całą rodziną, możemy w tym roku skorzystać ze specjalnego bonu, dzięki któremu zapłacimy mniej za hotel i nocleg. Na czym dokładnie polega bon turystyczny i kto może z niego skorzystać? Jakie zalety ze sobą niesie?

  1. Czym jest bon turystyczny?
  2. Komu przysługuje bon turystyczny?
  3. Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?
  4. O czym pamiętać, gdy chcemy skorzystać z bonu turystycznego?

Czym jest bon turystyczny?

Bon turystyczny jest środkiem, który ma wspomóc rodziny z dziećmi w obecnym trudnym czasie pandemii COVID-19. Wykorzystując go otrzymujemy 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia, a także dodatkowe 500 zł w przypadku, gdy posiada ono orzeczenie o niepełnosprawności. Przeznaczeniem bonu są wakacje i sezon urlopowy: możemy wykorzystać go na usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne, które są realizowane na terenie Polski. Jeżeli posiadamy taki bon, możemy wykorzystać go do końca marca 2022 roku.

Komu przysługuje bon turystyczny?

Dodatek ten ma formę elektroniczną i przysługuje rodzinom posiadającym co najmniej jedno dziecko oraz tym wychowującym dzieci niepełnosprawne. Jego wysokość zależy od liczby dzieci i wysokości dochodów, podobnie jak Program 500 Plus. Pula osób mogących skorzystać z podobnego wsparcia jest bardzo duża – wynosi ponad 2,4 miliona rodzin, posiadających łącznie ponad 6 milionów dzieci. Zadaniem bonu turystycznego jest również pośrednie wsparcie branży hotelarskiej i innych związanych z wypoczynkiem i rekreacją.

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

W Polsce istnieje wiele miejsc, w których możemy skorzystać z bonu turystycznego. Co do zasady może być to każdy hotel, pensjonat, gospodarstwo agroturystyczne i inne. Umożliwia on opłacenie również kolonii dla dzieci oraz obozów harcerskich. Jeżeli chcemy się upewnić, czy upatrzony przez nas ośrodek zalicza się do puli obiektów akceptujących bon, możemy sprawdzić obecność jego nazwy na liście podmiotów, którą udostępnia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Innym sposobem może być też kontakt bezpośrednio z hotelem lub pensjonatem, co pozwoli nam na stuprocentowe potwierdzenie, czy będziemy w stanie zrealizować bon w danym miejscu.

O czym pamiętać, gdy chcemy skorzystać z bonu turystycznego?

Jeżeli chcemy skorzystać z bonu turystycznego, najpierw musimy złożyć stosowny wniosek. Dokonuje się tego w taki sam sposób, jak w przypadku Programu 500 Plus – poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Pamiętajmy, że potrzebujemy na to chwili czasu, w związku z czym należy przesłać wniosek odpowiednio wcześniej, zanim wybierzemy się na wakacje. W ramach informacji zwrotnej otrzymamy bon w formie elektronicznej, który należy okazać hotelowi lub innemu miejscu, w którym chcemy się zatrzymać, w momencie dokonywania rezerwacji. Najpóźniejszym terminem na dokonanie tego jest zakwaterowanie w wybranym przez nas ośrodku.

Bon turystyczny jest elektronicznym potwierdzeniem możliwości skorzystania z dopłaty do pobytu w hotelach, pensjonatach i innych obiektach branży hotelarskiej. Może z niego skorzystać rodzina posiadająca przynajmniej jedno dziecko, jak też rodzina z dzieckiem, które jest niepełnosprawne. Wysokość bonu zależy od naszych dochodów, a także musimy pamiętać, aby złożyć odpowiedni wniosek, a następnie okazać go w wybranym przez nas miejscu – inaczej nie będziemy mogli z niego skorzystać.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej