Skóra atopowa i alergiczna wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto w tym celu zastosować kosmetyki apteczne, czyli dermokosmetyki.
Cechy skóry atopowej i alergicznej
Skóra atopowa i alergiczna charakteryzuje się nadmierną wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych – światła słonecznego (promieniowania UV), zmiany temperatur, wody oraz substancji zawartych w kosmetykach. Jest ona ponadto skłonna do wysuszenia, zaczerwienienia, pieczenia i świądu. Problemy te mogą się nasilać, jeżeli cery nie pielęgnuje się prawidłowo. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na produkty, których używa się do jej mycia i nawilżania. Do pielęgnacji skóry atopowej i alergicznej zalecane są np. kosmetyki Cetaphil, które mają właściwości łagodzące i lecznicze.
Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji?
Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry atopowej i alergicznej jest odpowiednie nawilżenie, dlatego kosmetyki powinny odbudowywać naturalną warstwę lipidową naskórka i zapobiegać utracie wody z głębszych warstw skóry. Produkty nie mogą ponadto zawierać sztucznych barwników, konserwantów i alkoholu etylowego. Składniki te wysuszają, podrażniają i powodują lub nasilają reakcję alergiczną, zaczerwienienie i świąd. Przed wyborem kosmetyków do mycia, nawilżania i makijażu warto dokładnie przeczytać ich skład.
Do pielęgnacji skóry atopowej i alergicznej dobrze jest stosować dermokosmetyki. Zawierają one substancje aktywne biologicznie o działaniu podobnym do leków – poza tym, że pielęgnują, działają leczniczo. Jest to cecha, która odróżnia je od zwykłych, drogeryjnych produktów. Dodatkowo dermokosmetyki przed wdrożeniem na rynek przechodzą liczne testy i badania kliniczne pod okiem dermatologów i kosmetologów. Dzięki temu potwierdzona jest ich skuteczność i właściwości.
Dermokosmetyki zawierają substancje odpowiednie do pielęgnacji skóry atopowej i alergicznej. Są to:
- olej z awokado, z orzechów makadamia lub masło shea – substancje odbudowujące warstwę lipidową naskórka,
- kwas pantotenowy (pantenol) – składnik o działaniu silnie łagodzącym i przyspieszającym regenerację skóry,
- witamina E – substancja o działaniu przeciwzapalnym,
- silikony – substancje, które ochraniają naturalną warstwę lipidową skóry,
- gliceryna – składnik, który silnie wiąże wodę w głębokich warstwach skóry, dzięki czemu zapobiega jej wysuszaniu.
Jak stosować dermokosmetyki?
Przed użyciem dermokosmetyku należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania i ściśle stosować się do zapisanych w niej zaleceń. Tego rodzaju produkty zawierają substancje aktywne, dlatego ich przedawkowanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Kosmetyków aptecznych nie można stosować także po upływie terminu ważności.
Dermokosmetyki są przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Należy używać ich rano i wieczorem. W pierwszej kolejności trzeba umyć twarz emulsją lub pianką, następnie delikatnie osuszyć ręcznikiem papierowym i wetrzeć krem o działaniu nawilżającym. Warto pamiętać, aby miał on wysoki wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF).