Strona główna » Ćwiczenia na mięśnie Kegla. Poradnik

Ćwiczenia na mięśnie Kegla. Poradnik

przez Redakcja

O mięśniach dna miednicy mówi się najczęściej w kontekście pań. Tymczasem mają je także panowie. Ćwiczyć może je każdy i każdy może korzystać z dobroczynnego wpływu ich treningu na zdrowie oraz życie łóżkowe. W porządku, ale jak w praktyce wyglądają ćwiczenia na mięśnie Kegla? Gdzie znaleźć przykłady ćwiczeń Kegla? Kto może wykorzystać kulki do ćwiczeń mięśni Kegla? Przedstawiamy poradnik, który wprowadzi Cię w temat treningu mięśni dna miednicy!

Kobiece mięśnie Kegla – gdzie są?

Mięśnie Kegla znajdują się na dnie miednicy (stąd ich druga nazwa – mięśnie dna miednicy). Wyścielają obszar pomiędzy kością guziczną a spojeniem łonowym.

Co daje ćwiczenie mięśni Kegla u kobiet?

Wzmacnianie mięśni dna miednicy daje wielowymiarowe korzyści. Pozwala uchronić się przed problemami zdrowotnymi, takimi jak obniżanie się narządów rodnych i nietrzymanie moczu. Przygotowuje organizm do obciążenia, jakim jest ciąża i poród. Pozwala uniknąć pęknięcia lub nawet nacięcia krocza podczas porodu. Ćwiczenia przekładają się też na lepsze życie seksualne. Silne mięśnie Kegla to silniejsze orgazmy.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Porady dla pań

Trening można przeprowadzać w dowolnej pozycji, niejako przy okazji innych czynności, np. zmywania naczyń, robienia zakupów, spacerowania. Jednak jeśli zmagasz się żylakami odbytu albo kiedykolwiek przechodziłaś zabieg podszycia szyjki macicy, wybierz lepiej ćwiczenie mięśni Kegla na siedząco. Pamiętaj, że efekty nie przychodzą od razu – konsekwentnie rób swoje, a pozytywne zmiany na pewno się pojawią.

Ćwiczenia dna miednicy w ciąży

Ćwiczenia Kegla w ciąży to bardzo dobry sposób na przygotowanie się do porodu. To także działanie profilaktyczne – ćwiczenia pomagają ograniczyć negatywny wpływ ciąży i porodu na mięśnie dna miednicy. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży? Zrelaksuj się, usiądź wygodnie i pamiętaj o oddechu. Jeśli poczujesz zmęczenie mięśni Kegla albo ucisk z dole brzucha, przerwij ćwiczenia. Schemat treningu jest taki sam dla każdego – również dla pań niebędących w ciąży i panów. Szczegółowo piszemy o nim w dalszej części artykułu.

Ćwiczenie mięśni Kegla przed porodem – czy to bezpieczne?

Jeśli jesteś na finiszu ciąży i właściwie to czekasz już na narodziny dziecka, ćwiczenia mięśni Kegla możesz wykorzystać jako… przyspieszenie porodu! Rytmiczne zaciskanie i rozluźnianie mięśni może pobudzić czynność skurczową macicy. Pamiętaj jednak, by najpierw porozmawiać o tym ze swoim lekarzem! Musisz mieć pewność, że dziecko na tym etapie ciąży może już bezpiecznie przyjść na świat.

Ćwiczenie mięśni Kegla po porodzie – po co?

Po porodzie również warto trenować mięśnie Kegla. Jak ćwiczyć w tym szczególnym czasie? Zacznij jak najszybciej – to jedne z nielicznych ćwiczeń, które możesz (a nawet powinnaś) wykonywać w okresie połogu. Poród mocno nadwyręża mięśnie Kegla, więc trzeba ponownie nadać im sprawność. Dzięki ćwiczeniom przywrócisz właściwe czucie intymne i ustrzeżesz się nietrzymania moczu oraz obniżania narządów rodnych w przyszłości.

Ćwiczenie mięśni Kegla u mężczyzn

Ćwiczenie mięśni Kegla dla mężczyzn ważne jest przede wszystkim ze względu na życie seksualne. Jaka jest zależność między mięśniami Kegla a stosunkiem? Trening tych struktur jest w stanie zwiększyć intensywność orgazmów i zapobiegać słabnięciu wraz z wiekiem erekcji. A co daje ćwiczenie mięśni Kegla u mężczyzn w nieco bliższej perspektywie? Jeśli motywują Cię tylko krótkoterminowe korzyści, to musisz wiedzieć o wpływie ćwiczeń na kontrolę wytrysku. Już po kilku tygodniach codziennych, regularnych treningów powinieneś zauważyć, że siłą mięśni Kegla można decydować o momencie wytrysku. Nie chcesz kończyć stosunku tak szybko? Nie musisz, jeśli masz silne, wytrenowane mięśnie Kegla.

Warto jednak wiedzieć, że przyjemność w łóżku to nie wszystko. Mięśnie Kegla u mężczyzn muszą być sprawne także ze względów zdrowotnych. Szczególne znaczenie ma ćwiczenie mięśni Kegla u mężczyzn po operacji prostaty. Usunięcie prostaty często prowadzi do rozwoju nietrzymania moczu, a proces ten można zahamować właśnie poprzez ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Mięśnie Kegla – ćwiczenia bez kulek

Przed przystąpieniem do treningu musisz przede wszystkim wiedzieć, jak napinać oraz jak rozluźniać mięśnie. Aby zlokalizować mięśnie Kegla, podczas wizyty w toalecie wstrzymaj na chwilę strumień moczu. To możliwe właśnie dzięki mięśniom dna miednicy. Trening właściwy wykonuj już poza toaletą. Staraj się, by podczas napinania mięśni Kegla nie napinać dodatkowo pośladków czy ud.

Zacznij od reguły dwóch sekund. Napinaj mięśnie przed dwie sekundy, po czym odpoczywaj również przez dwie. Wykonaj 10-12 takich powtórzeń, a następnie zwiększ czas powtórzenia do trzech sekund. Ćwicz w sumie ok. 3 minut. Na koniec wykonaj jeden dłuższy zacisk – utrzymuj napięcie mięśni tak długo, jak jesteś w stanie. Z każdym kolejnym tygodniem regularnych ćwiczeń możesz zwiększać liczbę serii i całkowity czas treningu. Podany schemat mogą stosować zarówno panie, jak i panowie!

Kulki gejszy – jak ćwiczyć z użyciem tego gadżetu?

Kulki dopochwowe jeszcze bardziej uławiają już sam w sobie łatwy trening mięśni Kegla. Ćwiczenie mięśni Kegla ogranicza się do samego noszenia kulek. Nie trzeba wykonywać naprzemiennego napinania i rozluźniania mięśni ani odliczać czasu trwania ćwiczeń. Do wyboru masz kulki do pochwy grawitacyjne i kulki gejszy progresywne. – Kulki gejszy grawitacyjne to kulki o stałej wadze i rozmiarze. Są jak ciężarki, które zmuszają mięśnie Kegla do pracy, do skurczów, które przytrzymają kulki na swoim miejscu w pochwie – tłumaczy ekspert butiku erotycznego n69.pl. – Nieco inaczej wyglądają i działają kuleczki gejszy progresywne. Gadżet ten składa się z kilku kulek o różnej wadze i odmiennym rozmiarze oraz silikonowego „stelażu”, w którym umieszcza się dwie wybrane kulki. To, z których kulek stworzysz swój zestaw, zależy od Twoich możliwości i poziomu wytrenowania – dodaje.

A kulki gejszy w ciąży? Czy ćwiczenie mięśni Kegla w ciąży można wykonywać przy użyciu takich samych kulek? Jak najbardziej! Jeśli tylko masz zielone światło od lekarza, bo ciąża przebiega prawidłowo, możesz kontynuować używanie kulek gejszy.

Kulki gejszy – jakie kupić na początek?

Jeśli zaczynasz przygodę z treningiem mięśni Kegla, wybierz kulki gejszy progresywne albo biofeedbackowe. Te pierwsze dają możliwość samodzielnego modyfikowania rozmiaru i ciężaru. Gdy stworzony zestaw okaże się zbyt dużym wyzwaniem, zawsze będziesz mogła wyciągnąć je ze „szkieletu” i włożyć do niego kulki lżejsze albo te o większej średnicy. Jeśli dopiero rozpoczynasz życie seksualne, masz wąskie wejście do pochwy lub niedawno rodziłaś, kulki o większej średnicy przy zakładaniu mogą sprawiać dyskomfort lub nawet ból. W takiej sytuacji wybierz kulki o mniejszej średnicy.

Dobrym pomysłem na początek są także kulki waginalne biofeedback, które są lżejsze i łatwiejsze do utrzymania w pochwie. Ten model nie ciąży tak bardzo pod wpływem grawitacji, jego działanie opiera się na wprawianiu mięśni w drgania.

Nieważne, jakiej jesteś płci. Istnienie mięśni dna miednicy jest faktem, podobnie jak ich ogromne znaczenie dla zdrowia. Metoda ćwiczeń nie ma aż takiego znaczenia, choć ćwiczenie mięśni Kegla kulkami gejszy może być łatwiejsze. Najważniejsza jest systematyczność! Wytrwałość w treningu zostanie nagrodzona lepszym zdrowiem i satysfakcją w łóżku.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: kei907

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej