Czy wiesz, że człowiek traci średnio 4 kg martwego naskórka w ciągu zaledwie roku? To potwierdza znakomite zdolności regeneracyjne ludzkiej skóry. Naskórek jest jej zewnętrzną warstwą. Ma około pół centymetra grubości. Dla wygładzenia skóry, usunięcia zbędnego złuszczonego naskórka i ujędrnienia skóry warto stosować regularnie peeling.
Na czym polega peeling?
Peeling to zabieg pielęgnacyjny, który przeznaczony jest na ciało lub twarz. Ma na celu dogłębne oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i z martwego naskórka. Można go potraktować jak zabieg, który pozwala przygotować lepiej skórę na przyjęcie kosmetyków odżywczych i nawilżających, czy na przeprowadzenie dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Zasada działania peelingów jest prosta. Zawarte w nich drobinki o różnej wielkości – mniejsze w peelingach drobnoziarnistych i większe w peelingach gruboziarnistych, ścierają i usuwają w trakcie mycia martwy naskórek.
Kiedy wykonać peeling?
Zalecane jest wykonanie peelingu przed depilacją, ponieważ cebulki włosów są poruszone i włoski łatwiej się wyrywają. To również konieczny zabieg przed nałożeniem samoopalacza, aby skóra równomiernie wchłonęła kosmetyk samoopalający. Szczególne korzyści przynosi peeling twarzy przed nałożeniem maseczek, ponieważ oczyszcza cerę, usuwa martwy naskórek, a przy okazji otwiera pory, przez co pozostałe kosmetyki lepiej będą się wchłaniać, a ich efekty będą spektakularne.
Peeling dobrany do typu cery
Do cery normalnej najlepiej stosować peelingi drobnoziarniste, które delikatnie wmasowuje się w skórę, a zawarte w nich drobiny delikatnie usuwają martwy naskórek, pozostawiając skórę elastyczną, gładką i pełną blasku.
Dla osób o skórze wrażliwej i naczynkowej zaleca się stosowanie peelingów enzymatycznych, które nie drażnią powierzchniowo skóry i nie wymagają wcierania. Wchłaniają się samoistnie, przez co naskórek jest zmiękczany i może zostać usunięty przy zwykłym zmywaniu kosmetyku.
Przy cerze tłustej i mieszanej najlepsze efekty przyniesie peeling gruboziarnisty, mający jednocześnie antybakteryjne działanie. Jego duże kuleczki wprawione w ruch opuszkami palców solidnie oczyszczą i złuszczą skórę, zapewniając jej intensywny masaż. Jeśli na powierzchni skóry występują widoczne wykwity skórne, stosowanie peelingu najlepiej odłożyć na później, aby nie zwiększać ryzyka rozprzestrzeniania się bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku.
Zalety peelingu
Prawidłowo wykonany peeling, z użyciem dobrych kosmetyków, pozwala na:
- usunięcie martwego naskórka,
- uzyskanie zdrowszej i gładszej skóry,
- optymalne przygotowanie skóry na zastosowanie preparatów pielęgnacyjnych,
- efektywną walkę z drobnymi przebarwieniami skóry.
Jeśli nie będziemy regularnie usuwać naskórka, będzie on zalegał na skórze i zatykał pory. W konsekwencji tlen nie będzie dochodzić do głębszych warstw skóry. Przestanie ona oddychać, co sprzyja powstawaniu wyprysków. Nieoczyszczona cera traci blask i elastyczność, jest pozbawiona blasku. Dlatego stosowanie systematycznie peelingów jest takie ważne dla odzyskania świetlistej, wyraźnie młodszej skóry.
Artykuł został przygotowany przez ekspertów drogerii internetowej Olmed, która oferuje szeroki zakres kosmetyków do peelingu dostępnych pod adresem: https://www.drogeriaolmed.pl/kategoria/zluszczanie,2937.html