Strona główna » Elektrolity – dlaczego należy uzupełniać ich poziom?

Elektrolity – dlaczego należy uzupełniać ich poziom?

przez Redakcja
elektrolity

Odpowiadają za pracę mózgu, mięśni – w tym serca, układu nerwowego. Na co dzień mało o nich myślimy, tymczasem niedobór może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Co to takiego? Elektrolity.

Elektrolity – co to takiego?

Elektrolity to naładowane dodatnio lub ujemnie jony soli. Dzięki swoim właściwościom elektrycznym potrafią przewodzić impulsy nerwowe. Łatwo zauważyć, że ich brak to zaburzenie przesyłania owych impulsów, a więc zaburzenia pracy całego układu nerwowego człowieka, ale także mięśni. Elektrolity są nam niezbędne do życia.

Pierwsze objawy spadku poziomu elektrolitów są niewinne i na ogół nie wiążemy ich właśnie z elektrolitami. Senność przypisujemy zmęczeniu, złe samopoczucie spadkowi ciśnienia, brak energii wypaleniem zawodowym. Z kolei bóle mięśni, skurcze, zaparcia lub biegunki nierzadko kojarzone są z infekcją, na przykład grypą. Długotrwały i znaczny niedobór elektrolitów może skutkować omdleniami, zaburzeniem pracy serca (włącznie z zawałem), łamliwością kości, a nawet paraliżem.

Suplementacja

Przyczyną spadku poziomu elektrolitów może być nadmierny wysiłek fizyczny, szczególnie w upalne dni, ale także choroby przewodu pokarmowego, zwłaszcza te, przy których występują wymioty i biegunki. Zbyt niski poziom elektrolitów może być także związany z przyjmowaniem małej ilości płynów, nieprawidłową dietą, zbyt drastyczną dietą odchudzającą. Osoby, które przyjmują leki przeczyszczające i moczopędne muszą szczególnie uważać i dbać o częste picie wody oraz suplementację diety. Więcej o suplementacji diety elektrolitami można przeczytać na www.orsalit.pl.

Najprostszym sposobem na podniesienie poziomu elektrolitów jest picie dużych ilości wody mineralnej, przynajmniej półtora litra dziennie, ale także soku pomidorowego. Jest on niezwykle bogaty w mikroelementy i sole mineralne, szczególnie sole potasu.

Jak zadbać o poziom elektrolitów

Prawidłowy poziom elektrolitów jest szczególnie istotny w przypadku małych dzieci. Ze względu na niewielką masę ciała przy wymiotach lub biegunce bardzo szybko może dojść u nich do odwodnienia. Niemowlęta nie potrafią prawidłowo sygnalizować swoich potrzeb, rodzic może nie skojarzyć długotrwałego płaczu z potrzebą napicia się. Dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby, szczególnie jeśli towarzyszy im wysoka gorączka, trzeba zadbać o prawidłowe nawadnianie malucha.

Prawidłowe nawyki żywieniowe, duża ilość owoców warzyw i napojów w diecie, regularny sen – to najlepsze sposoby na utrzymanie prawidłowego poziomu elektrolitów w organizmie.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej