Częste infekcje wirusowe to nieodłączny element dorastania każdego dziecka. Choroby te przebiegają zwykle łagodnie i w wielu przypadkach mogą być zniwelowane za pomocą leków dostępnych bez recepty. Przedstawiamy preparaty skuteczne w leczeniu różnych objawów przeziębienia, które można podawać dzieciom.
Częste infekcje wirusowe to nieodłączny element dorastania każdego dziecka. Choroby te przebiegają zwykle łagodnie i w wielu przypadkach mogą być zniwelowane za pomocą leków dostępnych bez recepty. Przedstawiamy preparaty skuteczne w leczeniu różnych objawów przeziębienia, które można podawać dzieciom.
Gorączka i stan zapalny
Obecnie za najbezpieczniejsze leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe uważa się paracetamol oraz ibuprofen, który dodatkowo posiada działanie przeciwzapalne. Znajdziemy je w takich postaciach leku jak czopki, syropy czy tabletki. Aby prawidłowo dawkować dziecku lek, należy znać w przybliżeniu jego masę ciała. Paracetamol aplikowany doodbytniczo (np. Efferalgan) lub doustnie (Pedicetamol, Apap Junior) podaje się systematycznie co 4-6 godzin przez 2-3 dni, nawet jeśli gorączka spada po kilku godzinach. Postacie doustne ibuprofenu (Kidofen, Bufenik) można stosować od 3-5 dni. Jeżeli rodzic prawidłowo aplikuje lek, a gorączka nie mija, należy jak najszybciej udać się do lekarza pediatry.
Kaszel
Głównym problemem związanym z tym objawem jest właściwe rozpoznanie typu kaszlu. Mokry, in. produktywny, charakteryzuje się nieco głębszym dźwiękiem i zawsze towarzyszy mu wydzielina, którą dziecko połyka lub wypluwa. Na rynku dostępnych jest wiele substancji leczniczych, które można podawać maluchom. Preparaty na kaszel mokry to m.in.:
- Flavamed,
- Mucosolvan mini,
- HeliPico.
W kaszlu suchym zastosowanie znajdują np.:
- Syrop islandzki na kaszel (od 1 r.ż.),
- Supremin (od 2 r.ż.),
- Sirupus Plantaginis (od 6 r.ż.).
W porównaniu do większości syropów dostępnych na rynku, nie zawierają one alkoholu etylowego, który może zaszkodzić dziecku.
Katar
Nieżyt nosa to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości towarzyszących przeziębieniu. Bardzo popularną i wygodną w użytkowaniu postacią leku są krople, aerozole i spraye donosowe. Noworodkom od urodzenia można bezpiecznie podawać krople do nosa zawierające sól fizjologiczną, powyżej 3 miesiąca życia preparat Nasivin soft, natomiast od 18 mc. można stosować bez obaw stężone roztwory soli morskiej (Marimer hipertoniczny, Quixx nasal spray). Dobrym rozwiązaniem dla pacjentów od 2 r.ż. są leki takie jak np. Otrivin dla dzieci i Nasic Kids. Najlepiej aplikować je pochylając dziecku mocno głowę w dół – zmniejsza to ryzyko połknięcia leku.
Ból gardła
U dzieci w wieku szkolnym (5-15 lat) najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje bakteriami z rodzaju Streptococcus, czemu towarzyszy wysięk na migdałkach, wysoka gorączka oraz obrzęk węzłów chłonnych. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Ból gardła związany z infekcją wirusową (przeziębieniem) charakteryzuje się niewielkim wysiękiem oraz brakiem obrzęku, towarzyszy mu również częsty kaszel. Skuteczną postacią leku są m.in. pastylki na gardło (Junior-Angin, Strepsils Junior) oraz spraye (np. Dicospray Junior). Dzieci pow. 12 r.ż. mogą stosować preparaty dla dorosłych np. Tymsal i Septolete Plus.
Opinie
Powyższe leki mają pozytywne recenzje farmaceutów, jeśli jednak chcesz poznać opinie innych użytkowników i przeczytać o ich doświadczeniach to znajdziesz je w bazie leków na portalu efarmaceuta.pl.