Strona główna » Maseczka antysmogowa w podręcznej torebce

Maseczka antysmogowa w podręcznej torebce

przez Redakcja
maseczki antysmogowe

Maski na twarzach były powszechnym widokiem w Azji. Teraz, gdy zanieczyszczenie powietrza pogarsza się z roku na rok, wzrok i uwaga projektantów mody skierowały się w stronę mieszkańców miast w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie maski antysmogowe powoli stają się normą.

Maski antysmogowe – następny trend mody?

W Polsce alerty przeciw smogowe także dają się we znaki. Polskie pisma o modzie dyktujące trendy modowe twierdzą, że hitem obecnie jest mocno podkreślone oko i designerska maska antysmogowa. Polscy projektanci pracują nad wzorami i nowym lokiem masek.
Zależność między modą a praktyką nie zawsze idzie w parze. Biorąc pod uwagę, że smog jest obecnie największym na świecie zagrożeniem dla środowiska, jak i człowieka -to on powoduje większość przedwczesnych zgonów w Europie. Obciąża serce i płuca, przyczynia się do poważnych chorób układu oddechowego, przyspiesza starzenie skóry, co za tym idzie, moda na maski antysmogowe wydaje się nieunikniona.

Normy zanieczyszczenia powietrza w niektórych miastach w Polsce zostały przekroczone o kilkaset procent na Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce. Z uwagi na smog komunikacja w większych miastach, takich jak w Warszawie, Kielcach i Krakowie jest dziś darmowa. Jak dbać o zdrowie, kiedy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza biją na alarm?

Maska antysmogowa na ratunek zdrowiu

W takich warunkach mieszkańcom większych miast centralnej i południowej Polski zalecane jest noszenie masek zapobiegających przedostawaniu się zanieczyszczeń do organizmu. Najważniejsze, by miały odpowiedni filtr – HEPA, który odpowiednio chroni przed groźnymi substancjami.
Nasze organizmy narażone nam przede wszystkim siarka, metale ciężkie oraz silnie toksyczne chemiczne związki organiczne jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzoapiren. Filtry umieszczone w dobrych maskach antysmogowych chronią przed pyłami zawieszonymi w atmosferze.

Dobra maska antysmogowa musi być przede wszystkim wyposażona w filtry, które skutecznie zatrzymują pyły zawieszone w atmosferze, te oznaczone międzynarodowym symbolem N99, są dobrze dopasowane i powinny zatrzymać 99 proc. pyłów. Tego warunku nie spełniają maski chirurgiczne i nie sprawdzą się one w smogowe dni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maski?

Solidnie wykonana i skuteczna maska antysmogowa powinna też zawierać zawór, czyli kółeczko na środku maski antysmogowej odprowadzające wilgoć i parę wodną, która powstaje podczas oddychania oraz usztywnienie na nos, które sprawi, że maska będzie dobrze przylegała do twarzy.
W sprzedaży można znaleźć antysmogowe maski jednorazowe oraz te wielokrotnego użytku. Te pierwsze mogą być oparte o filtr niewymienny – gdy ten się zapełni, maska nie nadaje się już do stosowania i trzeba ją wówczas wymienić na nową. Są też maski z filtrem wymiennym, ale i one mają swoje mankamenty – filtr włożony z powrotem może już dobrze nie przylegać do twarzy, mogą pojawić się też szczeliny, przez które pyły będą przedostawać się do organizmu.

Obecna sytuacja związana z zanieczyszczeniami powietrza spowodowała, że maseczki antysmogowe coraz częściej znajdują się na wyposażeniu damskich torebek. Polki chcą dbać o zdrowie, o cerę a przy tym w bardziej zanieczyszczonych regionach maski stają się powoli elementem naszego ubioru i stylu.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej