Poród przez cesarskie cięcie to coraz częściej wybierane rozwiązanie – w Polsce odnotowywany jest najwyższy odsetek cesarskich cięć w Europie. Wzniosłemu momentowi pojawienia się na świecie upragnionego dziecka towarzyszy jednak powstanie nieestetycznej blizny. Wiele mam chce pozbyć się tej niechcianej pamiątki po cesarskim cięciu – i dziś jest możliwe skuteczne pozbycie się blizny raz na zawsze. I nie mówimy tu wcale o stosowaniu kremu na blizny czy innych domowych sposobach na blizny po cesarce. Najskuteczniejsze okazują się być zabiegi usuwające bliznę po cesarce, wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej. https://neonia.com.pl/problem-zabieg/usuwanie-blizn/
Usuwanie blizny po cesarce – od czego zacząć?
Podczas wykonywania cesarskiego cięcia dochodzi do przerwania ciągłości skóry, tkanki podskórnej oraz mięśni. Gojenie się takiej głębokiej rany wymaga czasu – i towarzyszy mu powstanie blizny. Aby blizna goiła się prawidłowo, konieczna jest jej właściwa pielęgnacja. Po zdjęciu opatrunku rana powinna być przemywana wodą z mydłem, wskazane jest ponadto stosowanie maści na blizny wspomagających gojenie. Właściwa pielęgnacja blizny po cesarce ma na celu nie tylko zredukowanie widoczności blizny. Poza względami estetycznymi niezwykle istotne są względy zdrowotne – niewłaściwie wygojona blizna generuje ból i uczucie ciągnięcia, które może uniemożliwiać przyjęcie wyprostowanej pozycji ciała. A to skutkuje nie tylko bólem podbrzusza, ale także bólem kręgosłupa czy głowy.
Blizna po cesarce początkowo intensywnie czerwona, a z czasem nieco blednie. Niekiedy jej gojeniu towarzyszy powstanie bliznowców, czyli nieestetycznych zgrubień. Ostateczny wygląd blizny po zagojeniu jest kwestią indywidualną, jednak zawsze na skórze pozostaje mniej lub bardziej widoczny ślad o szerokości 2–3 mm i długości kilkunastu centymetrów. Usuwanie blizny po cesarskim cięciu najlepiej jest rozpocząć jak najwcześniej, czyli około 6-9 tygodni od powstania blizny. A najskuteczniejszym zabiegiem na bliznę po cesarskim cięciu jest laser frakcyjny iPixel.
Laserowe usuwanie blizny po cesarce – na czym polega?
Usunięcie blizny po cesarskim cięciu przy pomocy lasera frakcyjnego to zabieg o wysokiej skuteczności, umożliwiający pozbycie się nawet utrwalonych blizn pooperacyjnych. Istotą działania lasera iPixel jest emitowanie nie jednej wiązki, a kilkuset mikrowiązek. Nowoczesna aparatura umożliwia precyzyjną kontrolę głębokości działania wiązek oraz zaoszczędzenie tkanek sąsiadujących. Dzięki temu uzyskiwany jest ściśle kontrolowany efekt wywołania miejscowego uszkodzenia skóry, stanu zapalnego i pobudzenia fizjologicznych procesów regeneracyjnych skóry. Mikrowiązki lasera prowadzą do powstania mikroskopijnych, punktowych uszkodzeń, które powstają na drodze odparowania wody w komórkach. Konsekwencją takiego zjawiska jest pobudzenie syntezy włókien kolagenowych i remodeling skóry, a także powierzchniowe jej złuszczanie.
Jak przebiega laserowe usuwanie blizny po cesarskim cięciu?
https://neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-usuwanie-blizn-i-rozstepow/ Zabieg sprowadza się do poddania blizny działaniu lasera, co zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Zabieg nie jest bolesny dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Zalecane jest wykonanie średnio 3–4 zabiegów, wykonywanych w odstępie 4–6 tygodni. A na jakie zmiany w wyglądzie blizny można oczekiwać, poddając się zabiegowi laserowego usuwania blizn? Efekty w postaci wygładzenia blizny i zredukowania jej widoczności zauważalne są w okresie kilku miesięcy po zabiegu, gdyż tyle czasu zajmują nasilone procesy resurfacingu skóry. Zalecenia pozabiegowe to natłuszczanie skóry, unikanie ekspozycji na słońce, a także rezygnacja z sauny czy basenu.
Jak jeszcze można usunąć bliznę po cesarskim cięciu?
Poza usuwaniu blizny po cesarce laserem, możliwe jest wykonanie także innych profesjonalnych zabiegów. Mowa m. in. o mezoterapii mikroigłowej, osoczu bogatopłytkowym oraz karboksyterapii. Takie zabiegi wykazują się nieco mniejszą skutecznością niż laser iPixel. Karboksyterapia polega na iniekcjach dwutlenku węgla w celu wywołania miejscowego stanu zapalnego, pobudzenia mikrokrążenia i stymulowania procesów regeneracyjnych. Mezoterapia mikroigłowa sprowadza się do sprowadza się do nakłuwania blizny setkami mikroskopijnych igiełek, co stymuluje syntezę kolagenu. Z kolei zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego polega na ostrzykiwaniu zbliznowaciałej tkanki osoczem pobranym od pacjenta. Takie osocze bogate jest w peptydy, czynniki wzrostu czy płytki krwi, które stymulują regenerację tkanki. Tak jak w przypadku laserowego usuwania blizny po cesarce, także w przypadku tych zabiegów konieczne jest wykonanie serii kilku zabiegów. Nie jest natomiast wymagana rekonwalescencja po zabiegu, a efekty są trwałe i bardzo zadowalające.
Klinika medycyny estetycznej i laseroterapii Neonia