Jaskra to choroba, która pomimo realnego zagrożenia dla wzroku bardzo często wykrywana jest przypadkowo i w zaawansowanym stadium. Dlatego też, gdy tylko zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie potrafią zahamować rozwój choroby i uratować wzrok.
Trzy postacie kliniczne jaskry
Jaskra jest chorobą nerwu optycznego upośledzającą odbiór impulsów nerwowych i ich przesyłanie do mózgu. Wyróżniamy jej trzy postacie kliniczne: jaskrę otwartego kąta, jaskrę zamkniętego kąta oraz jaskrę wrodzoną. W zależności od tego, jaką postać przybiera, jej objawy kliniczne bywają różne.
Jaskra wrodzona – symptomy od pierwszych dni życia
Najłatwiejsza we wczesnym rozpoznaniu bywa jaskra wrodzona. To choroba, z którą po prostu się rodzimy i która rozwija się razem z nami. Charakteryzuje się ona zaburzeniami w rozwoju kąta przesączania, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie płynów. Gdy kąt jest nieprawidłowy, oko nie spełnia swoich funkcji. Kanaliki, które powinny płyn odprowadzać, nie potrafią tego robić właściwie, w efekcie czego wzrasta ciśnienie w oku. Zbyt duże staje się z kolei przyczyną uszkodzenia nerwu i prowadzi do pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty. Jak rozpoznać tę postać jaskry? Symptomami, które mogą świadczyć o chorobie jest nadmierne łzawienie oczu, nadmierna wrażliwość na światło, drżenie bądź zaciskanie powiek.
Jaskra zamkniętego kąta – jak ją poznać?
W przypadku jaskry zamkniętego kąta, objawy rozpoznawalne gołym okiem pojawiają się znacznie później niż w przypadku jaskry wrodzonej. Występują one w sytuacji, gdy kąt ulega zamknięciu i blokuje drogi odpływu, powodując tym samym gwałtowny wzrost ciśnienia. Wówczas pojawiają się silne bóle oka i okolic głowy, którym często towarzyszą też nudności i wymioty. Poza tym nagle obniża się ostrość widzenia i obraz staje się zamglony. Takich symptomów nigdy nie wolno lekceważyć.
Jaskra otwartego kąta – nie czekaj na symptomy!
Jaskra otwartego kąta jest najtrudniejszą do uchwycenia postacią kliniczną choroby. Potrafi ona niezauważalnie rozwijać się przez lata. Powoli narastające ciśnienie nie daje nagłych ani ostrych objawów. Dlatego też w wielu przypadkach rozpoznawana jest w tak zaawansowanym stadium, że obniżona ostrość i zawężone pole widzenia stają się zmianami nieodwracalnymi. W związku z tym warto raz na jakiś czas wykonać standardowe badania okulistyczne, nawet, gdy nie mamy żadnych niepokojących objawów.
Jaskra to jedna z najgroźniejszych chorób oczu. Wczesne jej wykrycie jest kluczowe dla skuteczności zahamowania choroby. Dlatego, gdy tylko wystąpią u nas jakieś niepokojące objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Kompleksowe badania, wykonywane na przykład w Centrum Medycznym Damiana (więcej o placówce znajdziesz na http://www.damian.pl/) pozwalają na szybkie zdiagnozowanie choroby i podjęcie skutecznego leczenia już we wczesnej fazie choroby. Ból głowy i oczu, zamazany obraz, tęczowe obwódki podczas patrzenia na światło – tych objawów nigdy nie wolno lekceważyć. I nigdy też nie należy czekać, aż się pojawią. Bez względu na to, czy jesteśmy w grupie ryzyka, czy też nie, regularne badania powinny stać się dla nas rytuałem. Bo jeśli my sami nie zadbamy o nasze zdrowie, nikt za nas tego nie zrobi.