Strona główna » Niedoczynność tarczycy – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Niedoczynność tarczycy – choroba cywilizacyjna XXI wieku

przez Redakcja
Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy – zaraz obok cukrzycy, depresji, nowotworów czy nadciśnienia – należy do chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że zwiększona zachorowalność na nią pojawiła się wraz z szybkim rozwojem cywilizacji. Na tę chorobę cierpią głównie kobiety.

  1. Czym jest niedoczynność tarczycy?
  2. Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
  3. Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy, jak na chorobę cywilizacyjną przystało, dotyka coraz większej liczby osób i występuje globalnie. Dotyczy głównie kobiet – a wśród pacjentek poradni endokrynologicznych średnia wieku gwałtownie się obniża. Oznacza to, że niedoczynność tarczycy dotyka kobiet w coraz młodszym wieku. Ważne jest, aby w porę zgłosić się do specjalisty, który zdiagnozuje chorobę i zaleci odpowiednie leczenie. Kiedy więc udać się do lekarza? Co powinno nas zaniepokoić? Więcej w dalszej części tekstu.

Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to, jak już wcześniej wspomniano, choroba cywilizacyjna. Można ją określić jako stan niedoboru hormonów tarczycy. Te hormony to T3, czyli trijodotyronina i T4 – tyroksyna. Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy należy choroba Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy, które wywołuje jej uszkodzenie). Gruczoł wydzielania wewnętrznego, jakim jest tarczyca, może też ulec uszkodzeniu w wyniku innych chorób. Często przyczyną uszkodzenia tarczycy, w wyniku którego następuje jej niedoczynność, są: zabiegi medyczne usunięcia tarczycy, przyjmowanie leków czy leczenie jodem radioaktywnym. Z kolei niedoczynność wtórna tarczycy może być spowodowana na przykład niedoczynnością przysadki. Rozwijająca się niedoczynność tarczycy i proces niszczenia jej dają o sobie znać poprzez różne objawy – które mogą być bardzo różne. O tym więcej szczegółów poniżej.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

To co najczęściej skłania pacjentów podejrzewających u siebie kłopoty z tarczycą do pójścia do lekarza, to nieuzasadniony przyrost masy ciała. I faktycznie spowolnienie metabolizmu należy do jednych z głównych objawów niedoczynności tarczycy. Pozostałe to między innymi:

  • ospałość, osłabienie,
  • uczucie zimna,
  • blada skóra,
  • depresja,
  • zmniejszenie potliwości,
  • obrzęk podskórny,
  • niskie tętno,
  • przewlekłe zaparcia,
  • łamliwe włosy,
  • bóle mięśni,
  • obrzęk stawów.

Poza tym przy niedoczynności tarczycy dość częste są też objawy gastryczne, do których należą przewlekłe zaparcia.

Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy?

Jeśli zauważymy u siebie kumulację paru z wymienionych objawów, trzeba koniecznie udać się do lekarza w celu postawienia przez niego diagnozy i rozpoczęcia leczenia. To bardzo ważne, gdyż nieleczona niedoczynność tarczycy to nawet zagrożenie życia. Gdy już trafimy do lekarza, to po dokładnym wywiadzie zleci on nam następujące badania:

  • stężenie TSH w surowicy krwi,
  • stężenie FT4 i FT3
  • stężenie anty-TPO – wzrost przeciwciał przeciwtarczycowych.

Jeśli otrzymamy wyniki badań, musimy udać się z nimi do swojego lekarza, który może dodatkowo zlecić na przykład USG tarczycy. Trzeba dodać, że szczególnie czujne w temacie tarczycy powinny być kobiety w ciąży – gdyż to właśnie u nich często występują zaburzenia hormonalne prowadzące do niedoczynności tego gruczołu. Przeczytaj więcej na temat niedoczynności tarczycy na stronie https://diag.pl/pacjent/niedoczynnosc-tarczycy-objawy-przyczyny-badania-czym-grozi-nieleczona-niedoczynnosc-tarczycy/.

Leczenie tarczycy – dostarczanie organizmowi hormonów oraz stosowanie specjalnej diety – często trwa do końca życia. Jednak pozwala na pozbycie się utrudniających życie objawów i zniwelowaniu dolegliwości.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej