Niedoczynność tarczycy – zaraz obok cukrzycy, depresji, nowotworów czy nadciśnienia – należy do chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że zwiększona zachorowalność na nią pojawiła się wraz z szybkim rozwojem cywilizacji. Na tę chorobę cierpią głównie kobiety.
- Czym jest niedoczynność tarczycy?
- Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
- Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy, jak na chorobę cywilizacyjną przystało, dotyka coraz większej liczby osób i występuje globalnie. Dotyczy głównie kobiet – a wśród pacjentek poradni endokrynologicznych średnia wieku gwałtownie się obniża. Oznacza to, że niedoczynność tarczycy dotyka kobiet w coraz młodszym wieku. Ważne jest, aby w porę zgłosić się do specjalisty, który zdiagnozuje chorobę i zaleci odpowiednie leczenie. Kiedy więc udać się do lekarza? Co powinno nas zaniepokoić? Więcej w dalszej części tekstu.
Czym jest niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy to, jak już wcześniej wspomniano, choroba cywilizacyjna. Można ją określić jako stan niedoboru hormonów tarczycy. Te hormony to T3, czyli trijodotyronina i T4 – tyroksyna. Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy należy choroba Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy, które wywołuje jej uszkodzenie). Gruczoł wydzielania wewnętrznego, jakim jest tarczyca, może też ulec uszkodzeniu w wyniku innych chorób. Często przyczyną uszkodzenia tarczycy, w wyniku którego następuje jej niedoczynność, są: zabiegi medyczne usunięcia tarczycy, przyjmowanie leków czy leczenie jodem radioaktywnym. Z kolei niedoczynność wtórna tarczycy może być spowodowana na przykład niedoczynnością przysadki. Rozwijająca się niedoczynność tarczycy i proces niszczenia jej dają o sobie znać poprzez różne objawy – które mogą być bardzo różne. O tym więcej szczegółów poniżej.
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
To co najczęściej skłania pacjentów podejrzewających u siebie kłopoty z tarczycą do pójścia do lekarza, to nieuzasadniony przyrost masy ciała. I faktycznie spowolnienie metabolizmu należy do jednych z głównych objawów niedoczynności tarczycy. Pozostałe to między innymi:
- ospałość, osłabienie,
- uczucie zimna,
- blada skóra,
- depresja,
- zmniejszenie potliwości,
- obrzęk podskórny,
- niskie tętno,
- przewlekłe zaparcia,
- łamliwe włosy,
- bóle mięśni,
- obrzęk stawów.
Poza tym przy niedoczynności tarczycy dość częste są też objawy gastryczne, do których należą przewlekłe zaparcia.
Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy?
Jeśli zauważymy u siebie kumulację paru z wymienionych objawów, trzeba koniecznie udać się do lekarza w celu postawienia przez niego diagnozy i rozpoczęcia leczenia. To bardzo ważne, gdyż nieleczona niedoczynność tarczycy to nawet zagrożenie życia. Gdy już trafimy do lekarza, to po dokładnym wywiadzie zleci on nam następujące badania:
- stężenie TSH w surowicy krwi,
- stężenie FT4 i FT3
- stężenie anty-TPO – wzrost przeciwciał przeciwtarczycowych.
Jeśli otrzymamy wyniki badań, musimy udać się z nimi do swojego lekarza, który może dodatkowo zlecić na przykład USG tarczycy. Trzeba dodać, że szczególnie czujne w temacie tarczycy powinny być kobiety w ciąży – gdyż to właśnie u nich często występują zaburzenia hormonalne prowadzące do niedoczynności tego gruczołu. Przeczytaj więcej na temat niedoczynności tarczycy na stronie https://diag.pl/pacjent/niedoczynnosc-tarczycy-objawy-przyczyny-badania-czym-grozi-nieleczona-niedoczynnosc-tarczycy/.
Leczenie tarczycy – dostarczanie organizmowi hormonów oraz stosowanie specjalnej diety – często trwa do końca życia. Jednak pozwala na pozbycie się utrudniających życie objawów i zniwelowaniu dolegliwości.