Idealny makijaż to nie tylko efektownie podkreślone rzęsy, równa kreska na powiece czy dobrze dobrany kolor pomadki. To także zdrowy i estetyczny koloryt cery, zatuszowane niedoskonałości i uwypuklone zalety. W ostatnich latach jednym z najpopularniejszych makijażowych trików stało się konturowanie, które może w znaczący sposób zmienić nam rysy twarzy, tak aby osiągnąć jej najbardziej pożądany kształt – po warunkiem jednak, że zostanie poprawnie wykonane. Co warto wiedzieć, zanim zabierzemy się za konturowanie twarzy?
Jaki kształt ma twoja twarz?
Aby konturowanie miało sens i przyniosło oczekiwany efekt, musi być dostosowane do kształtu twarzy – w przeciwnym wypadku może doprowadzić do wizerunkowej katastrofy. Inny model konturowania stosuje się w przypadku twarzy owalnej niż np. trójkątnej; inne zabiegi makijażowe będą stosowały osoby ze zbyt dużym nosem, a inne w przypadku zbyt wysokiego czoła. Najłatwiej mają osoby o twarzy owalnej, ponieważ wystarczy dobrać odpowiednie tony bronzera, rozświetlacza i różu, zaciemnić nieco obszary poniżej kości policzkowej, w górnej części czoła i po zewnętrznej stronie nosa oraz rozświetlić linię nosa, czoło i wewnętrzną część policzków, zwłaszcza pod oczami.
Twarz podłużna wymaga zazwyczaj „obniżenia” czoła i zmniejszenia brody przy pomocy bronzera. Posiadaczki twarzy trójkątnej nakładają ciemniejsze odcienie na zewnętrzne krawędzie czoła i kości policzkowe, a uwydatniają podbródek, natomiast twarz kwadratowa czy prostokątna domaga się zazwyczaj odwrotnego zabiegu, polegającego na zaciemnieniu linii żuchwy. Podobnie konturujemy twarz okrągłą – w wielkim skrócie: zaciemniamy zewnętrzne krawędzie i rozświetlamy środek.
Kilka podstawowych zasad
Dobrze wykonane konturowanie twarzy powinno dawać efekt w postaci naturalnego, świeżego wyglądu, a nie sztucznej maski lub, co gorsza – poplamionej skóry. Dlatego niezależnie od kształtu twarzy warto trzymać się kilku zasad:
- niezbyt ciemny bronzer – kosmetyk, którego używamy do tuszowania zbyt wystających miejsc może być maksymalnie o 3 tony ciemniejszy od naszej naturalnej karnacji;
- linia rysowana pod kośćmi policzkowymi nie powinna biec prosto w dół, sięgając niemalże ust – wówczas uzyskamy efekt męskiej twarzy;
- aplikacja produktów – do nakładania bronzera i rozświetlacza należy używać niezbyt miękkich pędzli lub beauty blendera i dokładnie rozetrzeć poszczególne odcienie, aby nadać całości jak najbardziej naturalny look.
Kosmetyki do konturowania twarzy
Podstawę stanowią 2 kontrastowe kolory, czyli bronzer i rozświetlacz, przy pomocy których ukrywamy mankamenty i uwydatniamy zalety. Oba te produkty mogą mieć konsystencję sypką (taka jest najodpowiedniejsza szczególnie dla początkujących) lub też płynną. Dodatkowo przyda nam się róż, który nakładamy na kości policzkowe, aby dopełnić całości. Każdy z tych produktów możemy kupić oddzielnie albo skorzystać z gotowej palety do konturowania.