Botox to nazwa handlowa oczyszczonej toksyny botulinowej typu A, wytwarzanej przez beztlenowe bakterie szczepu Clostridium botulinum, która przeszła do potocznego nazewnictwa. Botulina najczęściej wykorzystywana jest w zabiegach blokowania mięśni doprowadzających do zmarszczek mimicznych i leczeniu nadpotliwości. Niewielka ilość preparatu zawierającego toksynę botulinową wprowadzona domięśniowo powoduje blokadę przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, co działa rozluźniająco na tkankę mięśniową twarzy, lub też blokuje pracę gruczołów potowych.
Botox powszechnie znany jest również jako jad kiełbasiany, ponieważ występuje w nieświeżych wędlinach i niewłaściwie przechowywanych konserwach. Może prowadzić do ciężkich zatruć pokarmowych również kiedy znajdzie się w żywności głęboko mrożonej.
Zabieg z wykorzystaniem botoksu daje widoczne efekty wygładzenia w newralgicznych miejscach podatnych na powstawanie zmarszczek — na czole i wokół oczu, gdzie stopniowe pogłębianie się zmarszczek wraz z wiekiem jest wręcz nieuniknione. Regularne ostrzykiwanie twarzy botoksem pozwala efektywnie zmniejszyć głębokość zmarszczek, jak i zapobiega dalszemu powiększaniu się bruzd.
Usuwanie zmarszczek botoksem daje najbardziej zauważalne wygładzenie twarzy w przypadku zmarszczek mimicznych, powstałych wskutek kurczenia mięśni. Do tych należą m.in. zmarszczki poprzeczne czoła, pionowe bruzdy między brwiami (tzw. lwia zmarszczka), „kurze łapki” zewnętrznych kącików oczu i „broda czarownicy”. Na zastrzyki botoksem często również decydują się Panie, których dotknął problem opadających powiek, lub posiadają na twarzy widoczne zmarszczki spowodowane wieloletnim paleniem papierosów.
Zabieg botoksem przeprowadzony w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej gwarantuje, że stężenie toksyny dobrane jest indywidualnie do każdego pacjenta, wobec czego zabieg uznać można za bezpieczny. Ostrzykiwanie botoksem wymaga precyzyjnego wprowadzenia preparatu domięśniowo w miejscach podlegających leczeniu za pomocą jednorazowej mikro igły. Botoks wstrzykiwany jest jedynie w określone mięśnie twarzy, dlatego też działanie rozluźniające ograniczone jest do miejsc, w które podano botulinę. Pozostałe mięśnie nie objęte terapią funkcjonują jak wcześniej.
Zabieg jest niemal bezbolesny — odczuwać można jedynie lekki dyskomfort związany z wykonaniem delikatnych nakłuć, które nie są widoczne na skórze po zakończonym zabiegu. Uprawnionym do wykonywania zastrzyków z botoxu jest tylko i wyłącznie lekarz.
Punktowa aplikacja botuliny trwa zazwyczaj nie dłużej niż 20 minut. Pierwsze efekty działania botoksu z reguły pojawiają się po upływie 48 godzin, jednak na pełen efekt wygładzenia poczekać trzeba około 14 dni. Liczba zastrzyków botoksem wymagana do osiągnięcia optymalnych rezultatów usunięcia bruzd jest kwestią indywidualną pacjenta — doświadczony lekarz medycyny estetycznej podczas wizyty kwalifikacyjnej oceni stan skóry i oszacuje efektywny plan leczenia z wykorzystaniem toksyny.
Botox stosować można również u osób młodych, szczególnie gdy charakteryzuje je silna niewerbalna ekspresja twarzy. W tych przypadkach botox posiada działanie profilaktyczne i opóźnia powstawanie zmarszczek mimicznych w późniejszym wieku. Botulina zastosowana podskórnie, kiedy zmarszczki nie są jeszcze tak widoczne to najskuteczniejsza obecnie dostępna na rynku metoda zapobiegająca pogłębianiu się zmarszczek.
W przypadku głębokich bruzd efektem może być jedynie ich częściowe usunięcie. Celem oszacowania, jak długo utrzyma się efekt wygładzenia, brana jest pod uwagę pierwotna kondycja skóry. Rezultaty zastrzyków z botoxu utrzymują się dłużej na skórze jędrnej i dobrze nawilżonej niż na cerze suchej, pergaminowej. Specjalista medycyny estetycznej będzie w stanie zalecić zabiegi towarzyszące, które poprawią kondycję skóry i wydłużą działanie botoksu. Zazwyczaj efekty utrzymują się przez 4 miesiące. Na wydłużenie lub skrócenie tego okresu wpływa wiek pacjenta, stan skóry i skłonność organizmu do regeneracji. Zabiegi botoksem powtarzać można co 3-6 miesięcy, po ustąpieniu działania pierwszej dawki preparatu. Pierwotna ruchomość mięśni powraca stopniowo wraz z ustępowaniem działania toksyny botulinowej.
Zabiegi botoxem często kojarzą się z efektem „napompowanej”, nienaturalnej maski na twarzy, choć prawidłowa i precyzyjna iniekcja toksyny nie powoduje zmiany mimiki i nie limituje ekspresji twarzy, natomiast zmarszczki zostają wyrównane. Twarz wygląda na wypoczętą i zrelaksowaną, wyraz twarzy jest bardziej pogodny, nie tworzą się nowe zmarszczki.
Artykuł powstał we współpracy z gabinetem medycyny estetycznej i ginekologii estetycznej Nowa Estetyka we Wrocławiu. Aby dowiedzieć się więcej na temat specyfiki zabiegów toksyną botulinową, odwiedź stronę www.nowaestetyka.pl