Bujne, długie włosy są jednym z atrybutów kobiecości, a twarzowa fryzura może być powodem do dumy dla niejednej kobiety. Dlatego uważa się, że tracenie włosów jest dla pań szczególnie dotkliwe i przykre. I tak na pewno jest. Jednak i mężczyźni cierpią z powodu wypadania włosów, czując, że z tego powodu przestają być atrakcyjni i wyglądają staro. Co wcale nie musi być prawdą. Niezależnie od subiektywnej oceny każda osoba tracąca włosy może przeciwdziałać ich wypadaniu.
Środki farmakologiczne i preparaty
W przypadku nasilenia się łysienia niezbędna jest konsultacja z dermatologiem, który oceni skalę problemu i podejmie decyzję, jak mu zaradzić. Lekarz może zalecić np. mezoterapię igłową. Podczas tego zabiegu w skórę głowy wstrzykiwane są za pomocą cieniutkiej igły substancje odżywcze albo środki farmakologiczne. W ten sposób skórze zostają dostarczone cenne minerały, poprawia się również jej ukrwienie. Preparaty na porost włosów można również wcierać w łysiejące miejsca, najlepiej 2 razy dziennie przez 2 do 4 miesięcy. Wtedy zaczynają być zauważalne pierwsze efekty. Terapia jest najbardziej skuteczna w przypadku osób, które nie przekroczyły 40. roku życia, a łysiejące miejsca mają średnicę nie większą niż 10 cm.
Przeszczep włosów
Podczas leczenia wypadania włosów można podjąć zdecydowane kroki i podjąć decyzję o ich przeszczepieniu. Wówczas wąskie płaty skóry są wycinane z tylnej, zazwyczaj najbardziej owłosionej, części głowy, dzielone na pojedyncze meszki włosowe i wszczepiane w miejsca największych ubytków. W przypadku tej metody na odrost włosów czeka się około 6 miesięcy. Można się również zdecydować na mikroprzeszczepy – zabieg dość czasochłonny, ale dający najlepsze rezultaty. Polega on na przeszczepianiu małych fragmentów skóry z kilkoma włosami pobranych z partii gęsto owłosionych w miejsce łysiny. Czasem trzeba wykonać nawet kilkaset takich mikroprzeszczepów. Efekty są widoczne po około 2 latach.
Troska o zdrowie
W walce z wypadaniem włosów mogą pomóc także właściwe odżywianie oraz dbałość o higienę życia. Warto wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające magnez, żelazo, cynk czy selen, gdyż korzystnie wpływają na poprawę kondycji owłosienia głowy. W aptece można zaopatrzyć się w preparaty wzmacniające cebulki włosów – np. wyciąg ze skrzypu polnego, pokrywy lub rzepy. Należy również się wysypiać (najlepiej spać 7 – 8 godzin na dobę) i znaleźć sposób na rozładowanie stresu towarzyszącego w pracy i życiu codziennym. Przyczyną wypadania włosów mogą być również choroby albo stany zapalne skóry głowy. Nie można zatem lekceważyć łuszczycy, łupieżu ani łojotokowego zapalenia skóry i po zauważeniu pierwszych objawów niezwłocznie udać się do dermatologa.
Nadmierne wypadanie włosów jest problemem natury estetycznej obniżającym jakość życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na szczęście osiągnięcia współczesnej medycyny mogą pomóc w powstrzymaniu łysienia i przywróceniu utraconych włosów. Nie bez znaczenia jest jednak dbanie o własne zdrowie oraz niwelowanie wpływu negatywnych czynników, takich jak stres czy, zła dieta czy przemęczenie.