Strona główna » Kiedy trądzik atakuje po czterdziestce

Kiedy trądzik atakuje po czterdziestce

przez Redakcja

Niejeden dojrzały człowiek na widok pryszczatego nastolatka przypomina sobie własną, pokrytą krostami facjatę sprzed wielu lat. Bywa jednak, że to nastolatek popada w zadumę na widok kogoś po czterdziestce, zmagającego się z trądzikiem. Schorzenie to bowiem nie jest jedynie skutkiem ubocznym okresu dojrzewania.

Eksperci wymieniają dwa najważniejsze powody, z których bierze się trądzik u dorosłych. Pierwszym z nich jest stres, który powoduje zwiększoną produkcję łoju. Drugim – niewłaściwe odżywianie. Dieta obfitująca w „niezdrowe” posiłki, zwłaszcza fast food, również powoduje silny łojotok, którego skóra nie jest w stanie przepuścić na zewnątrz. Inne protrądzikowe czynniki to papierosy, alkohol, żywność pełna konserwantów, alergie, a nawet spaliny unoszące się w powietrzu.

Skóra trądzikowa

Gruczoły łojowe zatykają się, a napierający, gęsty łój tworzy pryszcze na skórze. Do tego dochodzą bakterie, powodujące stany zapalne. Skóra trądzikowa wygląda więc fatalnie i zasługuje na miano bardzo chorej. Ratunku można szukać u lekarza albo w aptece.

Niestety, leczenie trądziku u dorosłych nie jest łatwe. Dermatolog przepisze prawdopodobnie leki przyjmowane doustnie oraz miejscowo, ale równie ważna będzie systematyczna, odpowiednia kosmetyka zainfekowanych miejsc. Polega ona m.in. na tym, by krost nie wyciskać: to tylko pogarsza stan skóry, a w miejscu wyciśniętych pryszczy szybko pojawiają się następne. Skórę należy dokładnie myć rano i wieczorem oraz nawilżać. Istnieją też rozliczne specjalne kosmetyki na zmiany trądzikowe.

Zmiany trądzikowe

Warto też postawić na zapobieganie zmianom trądzikowym. Podstawą jest oczywiście właściwe odżywianie. Słodycze, potrawy smażone, produkty z konserwantami oraz napoje gazowane powinny zniknąć z jadłospisu. Osoby zagrożone trądzikiem powinny unikać opalania się i stosować kremy z filtrem UV. Do pielęgnacji twarzy nie wolno używać mydła ani substancji wysuszających skórę oraz zawierających alkohol. Wybrane kosmetyki powinny działać antybakteryjnie i nawilżająco.

Kuracja i pielęgnacja skóry trądzikowej powinna się odbywać pod stałą kontrolą lekarza. Trzeba się nastawić na to, że potrwa długo, a trądzik może powracać – dopóki będą istniały czynniki, które go wywołują, zawsze może się to zdarzyć. Nie wszystkie takie czynniki można wyeliminować, np. stres może wymagać zmiany pracy, na którą ktoś nie może sobie pozwolić. Nie wolno się jednak poddawać, bo sama walka z trądzikiem to nic innego jak dbałość o skórę, która na pewno jej nie zaszkodzi, a może bardzo pomóc.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej