Przykra i uciążliwa dolegliwość, jaką jest nietrzymanie moczu, może mieć różne przyczyny i rodzaje, jednak jej objawy są zawsze takie same: mimowolne popuszczanie lub oddawanie moczu. Leczenie tej dolegliwości jest relatywnie proste, jednak nadal nie wszyscy pacjenci są tego świadomi. Nie wszyscy nawet zgłaszają się do lekarza, ze względu na źle pojęty wstyd. Warto dowiedzieć się, jakie są metody leczenia nietrzymania moczu i jak radzić sobie z tą dolegliwością, zanim terapia zacznie przynosić oczekiwane skutki.
Czym jest nietrzymanie moczu i jakie są przyczyny tej dolegliwości?
Nietrzymanie moczu to dolegliwość polegająca na niemożliwości utrzymania moczu przed jego wyciekaniem pomiędzy wizytami w toalecie. Wyróżnia się trzy postacie nietrzymania moczu:
- naglące nietrzymanie moczu,
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- mieszane (naglące+wysiłkowe) nietrzymanie moczu.
Naglące nietrzymanie moczu najczęściej jest związane z zapaleniem pęcherza, może jednak zdarzyć się także w ciąży, co związane jest z uciskiem powiększającej się macicy na narządy wewnętrzne. Spowodowane jest nadreaktywnością pęcherza, która sprawia, że czasem nie udaje się zdążyć do toalety.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem lub zbytnim rozluźnieniem mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Przyczyną tego może być choroba (np. choroba Parkinsona), przyjmowane leki, zmiany hormonalne podczas ciąży, poród oraz operacja, np. usunięcie prostaty u mężczyzn.
Nietrzymanie moczu zdarza się także czasem przy nadwadze i otyłości, może być też spowodowane nieodpowiednią dietą (spożywaniem napojów i potraw moczopędnych, takich jak ostre przyprawy, alkohol, kawa).
Nietrzymanie moczu – leczenie
W przypadku utrudniającej codzienne funkcjonowanie dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, leczenie zależy od rodzaju i przyczyn tej dolegliwości. Przy osłabieniu mięśni Kegla stosowane są ćwiczenia mające na celu ich wzmocnienie oraz rehabilitacja z zastosowaniem m.in. elektrostymulacji. Ćwiczenia mięśni Kegla mogą być prowadzone z przyrządami lub bez – co ważne, ćwiczenia mięśni dna miednicy wskazane są zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, także profilaktycznie. W cięższych przypadkach proponowana jest także operacja, która nie jest inwazyjna, więc nie należy się jej obawiać.
Przy nietrzymaniu moczu spowodowanym nadreaktywnością pęcherza stosowane są leki doustne (jeśli przyczyną jest stan zapalny pęcherza) oraz trening kontynencji, który polega na stopniowym zwiększaniu odstępów czasu pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie.
Środki pomocnicze przy nietrzymaniu moczu
Zanim leczenie zacznie przynosić efekty, warto sięgnąć po środki ochronne dla osób z nietrzymaniem moczu – takie jak wkładki, majtki chłonne czy pampersy dla dorosłych TENA. Są one wygodne i zapewniają komfort i ochronę przed wilgocią oraz przykrym zapachem. Warto wiedzieć, że środki higieniczne na nietrzymanie moczu mogą być refundowane przez NFZ. Wkładki urologiczne i majtki chłonne TENA są dostępne zarówno w wersji dla kobiet, jak i dla mężczyzn.