Strona główna » Problem z hemoroidami po porodzie. Jak sobie z nim poradzić?

Problem z hemoroidami po porodzie. Jak sobie z nim poradzić?

przez Redakcja
hemoroidy po porodzie

Hemoroidy  mogą dokuczać zarówno w ciąży jak i po porodzie. Wcale nie musi mieć to związku ze złym trybem życia czy złą dietą. U kobiet, które mają takie skłonności, zwiększone ciśnienie krwi w żyłach w okolicach intymnych może prowadzić do hemoroidów, a nawet żylaków sromu.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów po porodzie jest wysiłkowy poród drogami natury. Szczególnie taki, w którym zastosowano parcie sterowane. Co do znaczy? Że kobiecie kazano mocno przeć, nie wtedy, kiedy odczuwała ona taką potrzebę , ale wtedy, kiedy osoby prowadzące poród uznały za słuszne. Kobieta nie musi dodatkowo wzmacniać siły skurczy, a w trakcie skurczu powinna starać się mu poddać. Świetną profilaktyką hemoroidów jest poród w pozycji wertykalnej. Wówczas grawitacja wspomaga wypieranie dziecka i obciążenia dróg rodnych oraz ich okolic są zdecydowanie mniejsze.

Czy hemoroidy same znikną po porodzie?

Hemoroidy po ciąży i porodzie to częsta dolegliwość i większość z ich nie wymaga nawet konsultacji lekarskiej. Z dużym prawdopodobieństwem same znikną. Żeby wspomóc leczenie hemoroidów można stosować miejscowe czopki i maści. Są całkowicie bezpieczne, nawet przy karmieniu piersią, bo działają miejscowo. Dają ulgę przy bolesnych wypróżnieniach, krwawieniu, swędzeniu i pieczeniu. Istotna jest higiena – podmywanie się po każdym wypróżnieniu i niestosowanie papieru toaletowego. Tarcie hemoroidów może powodować dodatkowe podrażnianie. Doskonałe efekty daje podmywanie się zimną wodą, która wspomaga obkurczanie się poszerzonych naczyń krwionośnych.

Przeciwdziałanie zaparciom

Oczywiście warto dbać o odpowiednią dawkę ruchu i dietę bogatą w błonnik oraz płyny. To zapobiega zaparciom i dzięki temu nie dochodzi do podrażniania hemoroidów. A to właśnie zaparcia, silne parcie podczas oddawania stolca, częsty ucisk, gdy pozostajemy długo w pozycji siedzącej powoduje, że te uciążliwe dolegliwości się pojawiają.

Kiedy do lekarza?

Jeśli jednak hemoroidy same nie znikną, a ból, pieczenie oraz inne problemy będą się utrzymywać przez kilka tygodni, warto skonsultować się z proktologiem. Istnieje kilka metod usuwania żylaków odbytu. Zabieg chirurgiczny jest ostatecznością. Mniej inwazyjne metody to skleroterapia (zastrzyki), fotokoagulacja (wypalanie) oraz krioterapia (wymrażanie). Wszystkie te zabiegi wykonuje się ambulatoryjnie bez konieczności hospitalizacji.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej