Wzrok to nasz najważniejszy zmysł, bez niego życie byłoby o wiele trudniejsze. Jednak oczy są jednym z najwrażliwszych organów w organizmie człowieka. Aby służyły nam jak najdłużej, trzeba o nie dbać w każdej sytuacji. Trudne warunki środowiska, długa praca przed komputerem, czy źle dobrane kosmetyki to czynniki niekorzystnie wpływające na oczy.
Przyczyny dolegliwości oczu
Każdy z nas powinien dbać o oczy, jednak najbardziej osoby z różnego rodzaju wadami wzroku i schorzeniami oczu. Noszenie okularów, a przede wszystkim soczewek kontaktowych zaburza środowisko gałki ocznej poprzez mechaniczne drażnienie, co często powoduje dolegliwości ze strony oczu. Pieczenie, łzawienie, czy też znaczne zaczerwienienie to często objawy Zespołu Suchego Oka (ZSO), schorzenia wynikającego z niedostatecznego nawilżenia gałki ocznej i większej podatności na uszkodzenia mechaniczne. Brak łez, które są naturalną ochroną gałki ocznej, oczyszczają i odżywiają oko; powoduje zwiększenie możliwości infekcji oraz brak komfortu funkcjonowania.
Innymi przyczynami dolegliwości oczu mogą być środki chemiczne czy dym papierosowy, a także zbyt suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach. Każdy z tych czynników przyczynia się do obniżenia ilości łez w oku, a tym samym zmniejsza jego naturalną ochronę. Wpływ na stan oka i jego wygląd może mieć również przedłużająca się praca przy komputerze, która wpływa na zmniejszenie częstotliwości mrugania powiek. Mruganie jest naturalnym odruchem, który pomaga oczyszczać gałkę oczną z mikrozabrudzeń. Niestety, często przyczyną szczypania oczu mogą być kosmetyki. Kiedy dolega nam łzawienie lub swędzenie kącików oczu lub powiek, warto sprawdzić skład używanych produktów do makijażu, niestety tusze do rzęs, cienie do powiek, czy korektory pod oczy mogą podrażniać delikatne okolice oczu, a tym samym przyczyniać się do powstawania infekcji. Lepiej wybierać te testowane dermatologicznie, które nie powodują podrażnień i nie narażają oka na kontakt z niebezpiecznymi substancjami.
Jak dbać o wzrok?
Oczy chronią się w wielu przypadkach same – mruganie, łzy, szybki odruch zamykania powiek. Jednak wiele czynników zmniejsza naturalną ochronę oczu, powodując jego wysychanie, opuchliznę powiek, zapalenia ropne lub wirusowe. Tryb pracy, jej rodzaj, sposób spędzania wolnego czasu, czy też zmiany hormonalne (np. w czasie ciąży) mogą zmniejszać nawilżenie oka, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów warto stosować krople do oczu, jednymi z lepszych na polskim rynku są krople Bepanthen Eye, tworzą warstwę ochronną na powierzchni oka, co powoduje dodatkowe nawilżenie i natychmiastową ulgę. Są polecane szczególnie osobom noszącym soczewki i pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zawierają kwas hialuronowy w postaci soli sodowej i prowitaminy B5, dzięki którym oko jest zabezpieczone, a na jego powierzchni jest zatrzymywana woda, co zwiększa jego ochronę. W domu, warto zainwestować w nawilżacze powietrza, które utrzymują odpowiedni poziom wilgoci, szczególnie w trakcie sezonu grzewczego. A także wietrzyć mieszkania i dużo przebywać na świeżym powietrzu. Ważne są również wizyty kontrolne u okulisty, który zawsze sprawdzi czy ze wzrokiem jest wszystko w porządku.