Kwas hialuronowy jest bardzo istotnym składnikiem wpływającym na elastyczność i jędrność skóry. Podczas procesów starzenia się jego ilość spada, a skóra jest mniej jędrna. Mogą wówczas pojawić się cienie pod oczami, które dodają lat i wyglądają nieestetycznie.
Charakterystyka doliny łez
Z biegiem lat od brzegu dolnej powieki ukośnie do linii nosa zanika tkanka tłuszczowa. Skóra utraci wówczas jędrność i ulega zwiotczeniu. Dochodzi także do zapadnięcia skóry pod okiem w obrębie oczodołu. Zagłębienie to przebiega od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka, dlatego nazywane jest doliną łez. Przyczyną powstania schorzenia jest utrata tkanki tłuszczowej. Wiele pacjentów wpisuje w internecie “medycyna estetyczna Warszawa“. Ukażą się wówczas wyniki najlepszych klinik w Warszawie, gdzie możemy przyjrzeć się metamorfozom pacjentów i przeczytać ich opinie.
Wskazania do zabiegu
Wskazanie do wykonania zabiegu to wiotczenie okolicy powiek dolnych i utrata podskórnej tkanki tłuszczowej. Zabieg wypełniania kwasem hialuronowym jest wyjątkowo bezpieczny, natomiast istnieje grupa przeciwwskazań do jego wykonania. W przypadku zaawansowanego trądziku zaleca się najpierw usunąć problem, a następnie poddać się zabiegowi. W przypadku obniżonej odporności również zalecane jest powstrzymanie się od wykonania zabiegu. Niektóre leki również mogą być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest także przyjmowanie niektórych leków, do których zaliczamy leki przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Zabieg przeprowadza się u pacjentów po 18 roku życia. Przed zabiegiem lekarz przeprowadzi wywiad lekarski z pacjentem, opowie o przebiegu zabiegu i ewentualnych skutkach ubocznych. Należy poinformować lekarza o przebytych chorobach, ponieważ niektóre z nich mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu.
Zabieg wypełnienia doliny łez
Przed zabiegiem specjalista ustali także sposób znieczulenia. Na koniec rozmowy lekarz poprosi pacjenta o podpisanie zgody na zabieg. Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego jest praktycznie bezbolesny, natomiast stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kremu Emla lub innego środka zawierającego Lignokainę. Środek znieczulający zapewni bezbolesny zabieg oraz znieczulenie nawet pół godziny po jego dokonaniu. Pierwszy etap zabiegu to usunięcie ze skóry makijażu, a następnie dezynfekcja miejsca zabiegu. Kolejny krok to podanie znieczulenia w postaci zastrzyków lub kremu. Wstrzykiwanie preparatu odbywa się pod kontrolą dotyku, a objętość kwasu wstrzykiwana w dolinie łez to 0,2-0,5 ml. Po wstrzyknięciu preparatu lekarz wykona masaż, którego zadaniem jest równomierne rozmieszczenie preparatu. Ostatni etap zabiegu to schłodzenie okolic skóry, które zmniejszy ból i zapobiegnie opuchliźnie.
Efekty zabiegu
Zaletą zabiegu jest natychmiastowy efekt wypełnienia i ujędrnienia skóry. Skóra zostaje odmłodzona i widocznie nawilżona. U starszych pacjentów zaleca się wykonanie 2 zabiegów w odstępie 3-4 tygodni. Po zabiegu należy unikać nadmiernego zimna i ciepła lub nasłonecznienia. Ćwiczenia fizyczne należy ograniczyć przez kilka tygodni od dokonania zabiegu. Efekty zabiegu wypełniania doliny łez utrzymają się około rok. Po zabiegu należy stosować się do zaleceń przekazanych przez lekarza. Każdy pacjent może otrzymać indywidualne zalecenia, które będą zależne od jego stanu zdrowia. Korzyści wynikające z zabiegu to przede wszystkim poprawa wyglądu twarzy oraz ujędrnienie skóry. Zabieg jest mało inwazyjny, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za jego przeprowadzeniem.
Dr Katarzyna Osipowicz