Strona główna » Aktywny tryb życia – jak zacząć i być konsekwentnym

Aktywny tryb życia – jak zacząć i być konsekwentnym

przez Redakcja
Aktywny tryb życia

Nadchodząca wiosna skłania do refleksji nad swoim ciałem i jego kondycją. Dla osób, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia to doskonały moment na to, aby zmienić dotychczasowe nawyki i stać się bardziej aktywnymi fizycznie. Taka zmiana zaowocuje nie tylko  bardziej sprężystą i wysportowaną sylwetką, ale również lepszym samopoczuciem i poprawą ogólnego stanu zdrowia. Jak w kilku prostych krokach tego dokonać? Oto krótki poradnik.

Postaw sobie cel

Zmiana trybu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków nie uda się bez jasno określonego celu, który powinien być uszyty na miarę naszych możliwości. Zbyt ambitny cel może spowodować frustrację, jeśli od razu nie zauważymy efektów, natomiast jeżeli wyzwanie będzie zbyt małe, zwyczajnie nie będzie działało na nas motywująco.

Jeśli do tej pory naszą jedyną aktywnością fizyczną był 15-sekundowy bieg na przystanek w pogoni za odjeżdżającym autobusem, nie ma sensu stawiać sobie celu w postaci osiągnięcia maratońskiej kondycji do lata. Lepiej stawiać małe kroki, lecz realne do osiągnięcia takie jak wygospodarowanie w tygodniu 3 dni, w których poświęcimy 45 minut na jogging, jazdę na rowerze czy trening na siłowni. Intensywność takich treningów to wówczas sprawa drugorzędna, gdyż będziemy ją dostosowywać do swoich możliwości i aktualnej formy.

Mając świadomość tak sformułowanego celu łatwiej nam będzie zmobilizować się do działania i tym samym osiągnąć zamierzone efekty.

Zrób plan – trzymaj się ustalonego harmonogramu

Teraz, gdy już wiemy, jaki jest nasz cel, pora stworzyć harmonogram, który pozwoli nam wyrobić w sobie rutynę. Dobrze jest wyznaczyć konkretne dni w tygodniu, które poświęcimy na aktywność, jednak unikajmy wyboru kilku dni pod rząd, gdyż w ten sposób nasz organizm, dla którego taki wysiłek jest nowością, nie będzie w stanie odpowiednio się zregenerować, co skończy się zakwasami i ogólnym złym samopoczuciem. Przykładowy rozkład dni treningowych to: wtorek, środa, sobota.

Warto przy okazji ustalić konkretną godzinę treningu, której będziemy się bezwzględnie trzymać. Potraktujmy treningi jako zajęcia dodatkowe takie jak kurs językowy, które przecież odbywają się o ustalonych porach i to my jako uczniowie musimy się dostosować do wskazanych godzin. Taki rygor sprawi, że treningi staną się naszym naturalnym elementem dnia i będą wyznaczać jego rytm, a nam trudniej będzie znaleźć wymówkę, aby ominąć dany czas aktywności.

Kup niezbędny sprzęt i akcesoria

W zależności od tego, jaką formę aktywności wybraliśmy, będziemy potrzebować wygodnego stroju treningowego oraz akcesoriów. W przypadku joggingu najważniejszym elementem naszej garderoby będą buty, które powinny być dobrze dopasowane do tego rodzaju sportu. Bieganie w trampkach czy w miejskich butach o sportowym wyglądzie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wybór butów do biegania warto skonsultować ze specjalistą  – trenerem lub chociażby z obsługą sklepu sportowego. Dzięki temu uzyskamy pomoc w dopasowaniu obuwia do rodzaju naszej stopy oraz nawierzchni, po której zamierzamy biegać. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniej odzieży do biegania. Powinna ona zapewniać pełen komfort, nie krępując ruchów, a także posiadać właściwości odprowadzające wilgoć na zewnątrz. Koszt garderoby dla biegacza to kwota rzędu 500zł.

Jeśli zamierzamy ćwiczyć na siłowni, również ważny będzie odpowiedni strój oraz obuwie, jednak ćwiczenie pod dachem będzie miało tę zaletę, że nie będziemy musieli wydawać dodatkowych pieniędzy na odzież przeciwdeszczową czy cieplejszą bluzę w przypadku chłodniejszych dni. Wystarczy koszulka, spodenki i buty sportowe, które kupimy już w kwocie 250-300zł.

Z kolei osoby planujące trenować w domu muszą wyposażyć się w niezbędne przybory takie jak hantle, sztanga, kettle, gumy czy piłki. Podstawowy sprzęt kupimy już w kwocie 400zł. Te wydatki mogą być dość sporym obciążeniem dla naszego budżetu. Warto więc już wcześniej odkładać na ten cel oszczędności. Jeśli jednak nie było to do tej pory możliwe, a z bieżących środków nie jesteśmy w stanie sfinansować takich zakupów, możemy poszukać innego sposobu na zdobycie pieniędzy. Pomocna może się okazać szybka pożyczka online, którą możemy wygodnie wziąć przez internet i spłacić w ciągu miesiąca.

Aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego ciała i ducha. Warto już dziś podjąć proste kroki, aby wprowadzić w swoje dotychczasowe życie więcej sportowych nawyków, które sprawią, że zyska na tym zarówno nasz organizm, jak i psychika.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej