Strona główna » Chcesz biegać? Sprawdź, od czego zacząć!

Chcesz biegać? Sprawdź, od czego zacząć!

przez Redakcja
od czego zacząć bieganie

Wiedza o zdrowotnych zaletach biegania sprawia, że coraz więcej osób próbuje swoich sił w tym sporcie. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z bieganiem, ale zniechęca cię wizja porażki – nie obawiaj się! Bieganie może okazać się aktywnością, która z czasem przerodzi się w twój styl życia. Wystarczy podejść do tego sportu z głową i odpowiednio przygotować nie tylko swoją garderobę, ale również ciało.

Rozgrzewka to podstawa

Osoby, które na co dzień są aktywne fizycznie doskonale wiedzą, jak ważna jest rozgrzewka. Jest ona szczególnie istotna w przypadku osób, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia, a ich mięśnie oraz ścięgna są mało elastyczne. Jeśli więc jedyny wysiłek fizyczny, na jaki zdobywasz się codziennie, jest spacer z psem lub wyjście po zakupy, uważaj, by nie dać się ponieść zdradliwej fali entuzjazmu po przeczytaniu kolejnego artykułu o sporcie, który zaleca, by po prostu wyjść z domu i pobiec przed siebie.

Najbardziej prawdopodobnym efektem takiego scenariusza będzie kontuzja, która zmusi cię do odłożenia planów treningowych na długie tygodnie, a nawet miesiące. Zanim zaczniesz biegać, zapoznaj się z zasadami poprawnie przeprowadzonej rozgrzewki oraz naucz się ją wykonywać. Dobrze rozgrzane mięśnie i stawy będą właściwie przygotowane do dawki obciążenia, jakie zamierzasz im zafundować.

Strój dostosowany do potrzeb

Kolejną kwestią, o którą powinieneś zadbać, jest odpowiednie ubranie dostosowane do rodzaju wysiłku oraz warunków atmosferycznych.  Zapewni ci ono optymalny komfort i tym samym pozwoli wycisnąć z treningu maksimum korzyści. Podstawą stroju biegacza są buty – najlepiej jest wybrać model zaprojektowany specjalnie dla tej aktywności, uwzględniając przy tym rodzaj nawierzchni, po której będziemy biegać. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na biegi długodystansowe czy do gustu przypadną ci bardziej interwałowe sprinty, będziesz potrzebować także komfortowych, termoaktywnych spodni lub getrów, koszulki i bluzy.

Zwracaj uwagę na ubrania, które pozwolą twojemu ciału na naturalną perspirację, a jednocześnie ochronią Cię przed warunkami atmosferycznymi. Brzmi jak spory wydatek? Ależ nie!  Wystarczy przejrzeć oferty outletów sportowych, w których możesz zapolować na atrakcyjną wyprzedaż Adidas czy innej sportowej marki, a niezbędną odzież i obuwie sportowe kupisz nawet 70% rabatem.

Zacznij od krótszych tras

Na początku przygody z bieganiem raczej nie zaliczysz maratonu, ale nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Silna motywacja i chęć poprawiania własnych osiągów to oczywiście bardzo istotne czynniki przy regularnym treningu, jednak równie ważne jest mierzenie sił na zamiary. Twoje pierwsze próby z bieganiem nie powinny skupiać się na biciu rekordów, a raczej na stopniowym przyzwyczajaniu ciała i psychiki do zwiększonej aktywności aerobowej.

Pierwsze biegi, w które wyruszysz, gdy tylko poczujesz, że jesteś na to gotów, nie muszą zajmować więcej niż 10 minut jednorazowego wysiłku. Tolerancja organizmu na wysiłek fizyczny to sprawa niezwykle indywidualna – może się okazać, że to dla ciebie znacznie za mało, może być też i tak, że już po 3 minutach poczujesz, że nie możesz złapać oddechu. To nic takiego! Szybko przekonasz się, że stopniowe, planowe wydłużanie czasu biegu przynosi oczekiwane rezultaty, twoja wytrzymałość rośnie, a wraz z nią – satysfakcja z pokonywania własnych ograniczeń.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej