Strona główna » Jak skompletować dobry sprzęt do treningu w domu

Jak skompletować dobry sprzęt do treningu w domu

przez Redakcja

„Sport to zdrowie” – z tym prostym stwierdzeniem nie sposób się nie zgodzić. Aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie, psychikę i zdrowie. Odpowiedni plan treningowy zagwarantuje nam nie tylko poprawę kondycji, ale również pozwoli cieszyć się wymiernymi efektami, w postaci smuklejszej sylwetki, prawidłowej postawy ciała i zwiększonej wydolności organizmu. Co ważne, ruch nie jest przeznaczony wyłącznie dla osób zdrowych, ale jest również skuteczną terapią dla osób chorych, które po urazach czy w ramach rehabilitacji starają się wrócić do pełni sił.

Podstawą w zaplanowaniu treningu jest przygotowanie niezbędnych akcesoriów i sprzętu oraz stworzenie strategii uwzględniającej właściwe ćwiczenia. Możemy wykonywać je w domu, poświęcając im równie dużo pasji i zaangażowania, co w klubie fitness. Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim trzeba ustalić, na wzmocnieniu lub rzeźbieniu których partii ciała nam zależy. Najlepszym treningiem dla osób chcących poprawić swoją kondycję jest trening ogólnorozwojowy, który wzmacnia większość mięśni, bez skupiania się na konkretnym ich rodzaju. Będzie to również doskonała forma ruchu dla kobiet w ciąży lub osób wymagających rehabilitacji, którym służy optymalny wysiłek. W tym celu musimy zaopatrzyć się w niewielką ilość akcesoriów i sprzętu, które raz zakupione, posłużą nam przez długi czas.

W zdrowym ciele…

Zdrowego ducha zapewni nam radość czerpana z wysiłku, zarówno tego intensywnego, jak i swobodnego, który ma służyć relaksowi. Idealnym przyrządem jest duża elastyczna piłka, dzięki której wykonamy gimnastykę całego ciała. Z racji tego, że piłka jest niestabilna, trening z jej wykorzystaniem jest niezwykle skuteczny i efektywny, ponieważ chcąc utrzymać równowagę podczas ćwiczeń angażujemy wiele partii mięśni. Przy tym nie ma obaw o kontuzje lub obciążenia kręgosłupa – body ball to bezpieczny sport. Dlatego świetnie sprawdzi się dla osób w każdym wieku i o różnej sprawności fizycznej – zarówno tych aktywnych, jak i początkujących. Będzie to również świetna forma aktywności dla kobiet w ciąży, pozwalając na bezpieczną gimnastykę – niezwykle istotną w tym czasie. Wyważone ćwiczenia wzmacniają mięśnie kręgosłupa i pozwalają rozciągnąć oraz skoordynować pracę mięśni macicy, co ułatwi mamie akcję porodową.

Fitness z wykorzystaniem piłki mobilizuje do pracy mięśnie brzucha, ud i pośladków, co pozwala rzeźbić i wysmuklać sylwetkę. Wspiera również mięśnie podtrzymujące kręgosłup, dzięki czemu praktykujemy utrzymywanie właściwej postawy ciała, oraz ramiona i barki, które podczas wykonywania wielu ćwiczeń podtrzymują ciało. Przy wyborze piłki należy dostosować jej rozmiar do naszego wzrostu, dzięki czemu trening będziemy wykonywać efektywnie, przy zachowaniu optymalnego poziomu wydatkowania energii. Standardowe rozmiary piłek to 55, 65 i 75 cm.

Przy bardziej intensywnym treningu sprawdzi się skakanka, która pomoże zwiększyć wydolność organizmu, poprawić kondycję i zrzucić zbędne kilogramy. Skakanie to trening wytrzymałościowy, dlatego wymaga dyscypliny i samozaparcia. Jeśli chcemy zobaczyć efekty musimy poświęcić na ćwiczenia mnóstwo energii. Ale już pierwsze rezultaty będą doskonałą motywacją do dalszych treningów. Dobrze wybrać skakankę wykonaną z lekkiego tworzywa, z usztywnianymi rączkami, które będą pewnie trzymać się w dłoni, nie ześlizgując się pod wpływem potu. Należy zwrócić uwagę również na odpowiednią długość skakanki. Zapewni nam to komfort podczas wykonywania ćwiczeń.

Dla wzmocnienia mięśni oraz poprawy dynamiki i koordynacji możemy wykorzystać elastyczną gumę. To sprytne i sprawdzone narzędzie do treningu siłowego przeprowadzanego w domu. Pozwala rzeźbić sylwetkę i spalać kalorie, dlatego dostarcza mnóstwo satysfakcji i motywacji. Guma jest również niezastąpiona w rehabilitacji, ponieważ z jej wykorzystaniem możemy przeprowadzić trening rozciągający i wzmacniający mięśnie. Ta forma sprawdzi się znakomicie także dla przyszłych mam, pozwalając im pracować nad dolnymi partiami ciała i wzmocnić mięśnie w okolicach układu rozrodczego. Guma pozwala pracować jednocześnie nad kilkoma partiami ciała, ale równie skutecznie wypracuje konkretne części. Jest poręczna, więc z łatwością dostosujemy ją do możliwości przestrzennych, co jest niezwykle ważne dla osób leżących w łóżku lub ograniczonych ruchowo.

Do wielu ćwiczeń wykonywanych na płaskim podłożu przydatna będzie mata. Zapobiegnie ślizganiu się po podłodze, gdy opieramy tułów bądź ramiona na powierzchni, a resztę ciała podpieramy na sprzęcie treningowym. Możemy ją wykorzystać również do odrębnych ćwiczeń, które trzeba wykonywać na podłożu, jak np. gimnastyka ciężarnych. Podłoże stabilnie przylegające do powierzchni pozwoli zachować przyszłym mamom pewność podczas treningu. Jest to również ważne w przypadku osób chorych, które podczas ćwiczeń muszą mieć zapewnione bezpieczne warunki.

Kierując się duchem sportu na co dzień zagwarantujemy sobie dłuższe i zdrowsze życie. Każda forma aktywności korzystnie wpływa na dotlenienie organizmu, poprawę metabolizmu, pomaga pozbyć się toksyn wydzielanych z organizmu wraz z potem oraz zmniejsza ryzyko chorób. Nieoceniony wpływ ruchu na zdrowie fizyczne i psychiczne powinien być na tyle wystarczającą motywacją, by nie odkładać decyzji o rozpoczęciu treningu na później. Nawet, jeśli doskonałą formę albo odzyskanie pełnej sprawności zdobywać będziemy metodą małych kroków.

Sprzęt w ofercie sklepów KiK.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej