Strona główna » Mata do jogi a maty treningowe – poznaj najważniejsze różnice

Mata do jogi a maty treningowe – poznaj najważniejsze różnice

przez Redakcja
Mata do jogi

Przygotowujesz się do rozpoczęcia treningu jogi? To znakomite uzupełnienie innych typów aktywności fizycznej, a także sposób na relaksację i pracę nad elastycznością całego ciała! Zanim jednak użyjesz do wykonywania asan zwykłej maty treningowej, sprawdź dlaczego jest to dość duży błąd.

Do czego potrzebna mi mata? Joga i rozciąganie w bezpiecznych warunkach

Stosowanie maty nie jest sposobem na zachęcenie użytkownika do poszerzenia swojej kolekcji akcesoriów do ćwiczeń – ale realną pomocą i wsparciem dla zatroszczenia się o komfort podczas treningu.

Zarówno ucząc się asan jogi, jak i wykonując stretching przed czy po treningu, trzeba postawić na matę, która będzie odpowiednio amortyzować ciało. Ćwiczenie leżąc bezpośrednio na twardej i zimnej podłodze może nieść ze sobą ryzyko przeziębienia rozgrzanych mięśni, a także obciąża stawy oraz kości.

Zarówno mata do jogi, jak i treningowa, stanowią warstwę ochronną, zapobiegając występowaniu kontuzji, bólowi oraz wspomagając stopniowe rozciąganie poszczególnych partii ciała.

Maty do jogi vs. maty treningowe

Między matami dedykowanymi do jogi, a matami treningowymi istnieje kilka kluczowych różnic. Dotyczą one konstrukcji i wykorzystanych do produkcji materiałów. Maty treningowe mogą mieć formę:

  • miękkiej pianki,
  • piankowych puzzli,
  • składanego materaca,
  • segmentowej podkładki.

Z kolei maty do jogi są akcesoriami wykonanymi z jednolitego kawałka danego tworzywa, bez podziału na segmenty. Jest tak głównie dlatego, że mata dedykowana do jogi ma zapewniać dobre podparcie dla ciała i chronić przed ślizganiem się dłoni i stóp w czasie wykonywania poszczególnych pozycji. W odróżnieniu od maty treningowej mata do jogi jest:

  • bardziej zbita,
  • bardziej “lepka” i mniej ślizga się po podłożu,
  • jest sprężysta,
  • mniej sztywna,
  • ma zwykle nieco mniejszą grubość.

Wszystko to ma za zadanie ułatwić przechowywanie i transport takiej maty. O ile na sali treningowej czy w studiu fitness zwykle można skorzystać z dostępnej na miejscu maty, o tyle wiele osób praktykujących jogę najchętniej korzysta ze swojej maty. Ogromną rolę odgrywa tutaj jej grubość, materiał wykonania, długość oraz właściwości. Jakie?

Jak dobierać maty do jogi?

Mówi się, że dobra mata do jogi to ta, której chętnie się używa. Trudno się z tym nie zgodzić. Żeby rzeczywiście tak było, przy zakupach warto dokładnie zastanowić się nad tym, jakie cechy powinna mieć mata. Dobrze wybrane akcesorium znakomicie posłuży zarówno do praktyki jogi, jak i do treningu w domu.

Maty kauczukowe do jogi

To coraz popularniejsza opcja dostępna w sprzedaży. Jest tak ponieważ kauczuk jest materiałem biodegradowalnym i naturalnym Odznacza go trwałość, przyjemna w dotyku struktura, hipoalergiczność oraz znakomita sprężystość. Podczas ćwiczeń kauczuk idealnie amortyzuje ciało, chroniąc kości oraz stawy przed przeciążeniem.

Maty kauczukowe do jogi są ciężkie i dość grube – ale dzięki temu można wykorzystać je do praktyki w różnym stylu. Kauczuk z czasem ulega ścieraniu. Oznacza to, że nie będzie to najlepszy wybór do dynamicznych ćwiczeń. Lepiej sprawdzi się do rozciągania i codziennej praktyki jogi. Wybór mat wykonanych z kauczuku znajdziesz w ofercie Sklepu Jogina.

Maty korkowe do jogi

Korek naturalny odznacza się wysoką odpornością na ścieranie, pęknięcia, przetarcia czy niszczenie. Jest to także idealne wybór dla osób, które mają wrażliwą skórę. Korek jest delikatny w dotyku, ale co najważniejsze – nie jest dobrym środowiskiem dla rozwoju bakterii, roztoczy i kurzu. Sprawia to, że stanowi ulubieńca alergików.

Maty do jogi wykonane z korka można z powodzeniem używać także podczas treningu w domu, np. przy podnoszeniu hantelków, rozgrzewce, rozciąganiu czy wykonywaniu ćwiczeń takich jak deska czy brzuszki.

Uniwersalna mata do jogi i treningu może okazać się dobrym zamiennikiem dla pozostałych akcesoriów. Zwłaszcza jeśli cenisz sobie kompaktowe rozwiązania i łatwość przechowywania, wszechstronna mata z pewnością stanie się pomocnym wsparciem podczas aktywności fizycznej.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej