Strona główna » Do czego służą kettlebell?

Do czego służą kettlebell?

przez Redakcja
kettlebell

Duża różnorodność dostępnych przyrządów treningowych, zwłaszcza sprzętów zaprojektowanych z myślą o typowym treningu siłowym, pozwala wykonywać izolowane ćwiczenia na wybrane partie i grupy mięśni. Na rynku sprzętów treningowych dedykowanych ćwiczeniom siłowym znaleźć możemy również mniej typowe przyrządy do ćwiczeń, takie jak kettlebell – każdy sklep ze sprzętem sportowym ma w swojej ofercie przynajmniej kilka modeli tego typu obciążeń.

Z uwagi na specyficzną konstrukcję, ćwiczenia z tego typu sprzętem wymagają większego poziomu koncentracji, lepszej koordynacji ruchowej i umiejętności utrzymania balansu ciała. Podczas ćwiczeń angażujemy do pracy więcej mięśni, również mięśni głębokich, które odpowiadają za stabilizację naszej sylwetki i wykonywanych przez nas ruchów.

Czym jest kettlebell?

To specyficzny rodzaj obciążenia w formie kuli wykończonej wąskim uchwytem o szerokości ludzkiej dłoni. Uchwyt pozwala na unoszenie obciążenia trzymanego w dłoni w wielu różnych płaszczyznach, przez co zakres ćwiczeń realizowanych przy pomocy kettli jest niezwykle szeroki. Istnieją dziesiątki, jeśli nie setki ćwiczeń fizycznych, jakie można wykonywać przy pomocy tego typu sprzętu. W odróżnieniu od ćwiczeń klasycznymi hantlami nie są to ćwiczenia izolowane, a zatem podczas ich wykonywania, do pracy angażowanych jest wiele grup mięśni ludzkiego ciała, w tym mięśnie głębokie odpowiadające za stabilizację ruchów.

Czy warto ćwiczyć z kettlami?

Sprzęt tego typu polecany jest wszystkim osobom wykonującym typowy trening siłowy – dla stymulowania rozwoju mięśni głębokich i dla urozmaicenia ćwiczeń z hantlami i sztangą. Także tym osobom, którym zależy na poprawie koordynacji ruchowej, na równomiernej rozbudowie mięśni całego ciała, na wzmocnieniu siły i dynamiki.

Osoby planujące rozpoczęcie treningów z kettlebell, odwiedzające sklep ze sprzętem sportowym, powinny szukać kettli o wadze dostosowanej do ich indywidualnego poziomu wytrenowania i siły fizycznej. Wybór zbyt ciężkich kettli obniży kontrolę nad zakresem i kierunkiem ruchu, przez co łatwo o bolesną kontuzję – naderwanie mięśnia, uszkodzenie wiązadła czy ścięgna. Zbyt lekkie kettle sprawią, że trening będzie mniej efektywny – słabiej stymulowane mięśnie nie będą chciały rosnąć.

Jeśli szukasz sposobu na urozmaicenie swoich treningów siłowych lub chcesz popracować nad zwiększeniem siły dynamicznej swoich mięśni, ewentualnie wzmocnić mięśnie głębokie, które odpowiadają za stabilizację sylwetki, ćwiczenia z kettlebell będą strzałem w dziesiątkę.

Zobacz także

Napisz swój komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych zgodnie z polityką prywatności.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Akceptuję Więcej