Skończony trening nie oznacza, że można spocząć na laurach, wrócić do domu, pójść spać i zapomnieć o pracy włożonej w ćwiczenia. Warto rozważyć odpowiednią suplementację, która wspiera Twoje wysiłki na siłowni i pozwala na zoptymalizowanie efektów treningowych. Które suplementy i odżywki w szczególności warto rozważyć?
Białko
W krótkim czasie po treningu powinno się dostarczyć mięśniom białko, które jest dla nich podstawowym materiałem budulcowym. Dzięki proteinom nadwyrężone w efekcie wysiłku włókna mięśniowe mogą zostać odbudowane, a tym samym wzmocnione i powiększone, co przekłada się na większą muskulaturę i siłę. Dlatego w niedługim czasie po treningu, np. 30 czy 60 min po jego zakończeniu, powinno się spożyć porcję (30-60 g w zależności od zapotrzebowania i strategii żywieniowej) białka, aby zapewnić mięśniom skuteczną regenerację.
Białko potreningowe oczywiście może pochodzić z pożywienia. Mięso, nabiał, soja czy komosa ryżowa to znakomite źródła protein, jednak nie oszukujmy się – nie każdy ma czas i ochotę na przyrządzenie i zjedzenie posiłku po zakończeniu treningu. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem okazuje się odżywka białkowa, którą można przygotować dosłownie w kilkanaście sekund, zalewając proszek wodą lub mlekiem. Jednocześnie trzeba pamiętać, żeby uzupełnić ją o węglowodany, które są tak samo potrzebne po treningu.
Gainer
Chcąc jednocześnie dostarczyć białko i węglowodany, dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po gainera – odżywkę węglowodanowo-białkową, która zawiera oba te ważne składniki w różnych proporcjach. W zależności od produktu może być więcej węglowodanów, więcej białka lub po równo. Gainery często stosuje się podobnie jak odżywkę białkową, czyli jako zamiennik posiłku potreningowego, przy czym w odróżnieniu od odżywki białkowej nie trzeba dostarczać osobno węglowodanów, co jest niewątpliwym plusem.
Carbo
Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz kupować gainera, dobrym sposobem na zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na węglowodany po treningu jest carbo. Dzięki niemu można dostarczyć dawkę energii, która została wykorzystana w trakcie wysiłku fizycznego, a jednocześnie uzupełnić braki glikogenu. To bardzo ważne z punktu widzenia skutecznej regeneracji i budowy masy mięśniowej.
Kreatyna
Kreatynę warto stosować zarówno przed, jak i po treningu. Zażycie jej po wysiłku fizycznym ma na celu intensyfikację procesu syntezy białek w organizmie, który jest kluczowy z punktu widzenia budowania masy mięśniowej. Ponadto kreatyna pomaga w szybszej regeneracji potreningowej i dodaje energii. Badania pokazały, że spożywanie jej po wysiłku fizycznym prowadzi do większego wzrostu siły i masy, niż gdy sięga się po nią przed treningiem. Optymalną strategią jest natomiast spożywanie kreatyny zarówno przed ćwiczeniami, jak i po ich zakończeniu.